علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

ده علامت و نشانه مسمومیت غذاییمسمومیت غذایی


نوشته: Helen Westبرگردان منشور

مسمومیت غذایی یک بیماری ناشی از مصرف غذا یا نوشیدنی هایی است که حاوی باکتری ها، ویروس ها، و انگل های مضر هستند. بسیار رایج است و هر ساله 9.4 میلیون نفر امریکایی دچار این مسمومیت می شوند.

گرچه بسیاری از غذاها بالقوه حاوی ارگانیسم های مضر هستند اما معمولا" در حین پختن نابود می شوند. به هر حال، اگر از روش های بهداشتی خوب و نگهداری درست مواد غذایی، مثل شستن دست ها و نگهداشتن گوشت خام در پایین یخچال خود استفاده نکنید حتی غذاهای پخته ممکن است آلوده شده و شما را بیمار کنند.

خوردن غذاهایی که حاوی مواد سمی هستند هم می تواند موجب مسمومیت غذایی شود. این سموم ممکن است به طور طبیعی در غذا باشند، مثل برخی از گونه های قارچ، یا تولید شده توسط باکتری های موجود در غذا های فاسد.

چون انواع بسیار مختلفی از ارگانیسم هایی که مسمومیت غذایی ایجاد می کنند وجود دارد، علائم و شدت آن ها هم با هم فرق دارد. به علاوه، از زمانی که شما دچار مسمومیت غذایی می شوید تا وقتی که علائم مسمومیت ظاهر می شود می تواند از چند ساعت تا چند روز طول متغیر باشد که این امر شناسایی غذای مشکل ساز را کاملا" سخت می کند.

بعضی از غذاها خطر مسمومیت غذایی بیشتری از سایر غذاها دارند. این ها شامل گوشت و مرغ خوب پخته نشده، تخم مرغ، محصولات لبنی پاستوریزه نشده، صدف، میوه ها و سبزیجا ت شسته نشده می باشند.

این مقاله ده نشانه مسمومیت غذایی و راه های مقابله با آن را برمی شمارد.


 1. درد و گرفتگی عضلات شکم
 2. درد شکم در اطراف تنه یا ناحیه زیر دنده ها یا بالاتر از لگن احساس می شود. در موارد مسمومیت غذایی، ارگانیسم های مضر می توانند سمومی ایجاد کنند که پوشش معده و روده هارا تحریک می کند. این امر می تواند التهاب درد ناکی در معده ایجاد کند که سبب درد در ناحیه شکم شود.

  افرادی که دچار مسمومیت غذایی می شوند ممکن است دچار گرفتگی عضلانی هم بشوند چون عضلات شکم برای سرعت بخشیدن به حرکت طبیعی روده ها منقبض می شوند تا در اسرع وقت از شر ارگانیسم های مضر خلاص شوند.

  با وجود این، درد شکم و گرفتگی عضلات شایع است و ممکن است به دلایل مختلف اتفاق افتد. به همین دلیل، این نشانه ها به تنهایی نمی توانند علامت مسمومیت غذایی باشند.به علاوه همه موارد مسمومیت غذایی هم منتج به درد شکمی یا گرفتگی عضلانی نمی شود.

 3. اسهال
 4. اسهال با مدفوع آبکی و شل مشخص می شود و با سه بار یا بیشتر از این نوع حرکت روده در 24 ساعت تعریف می شود. اسهال نشانه بارز مسمومیت غذایی است. وقتی اتفاق می افتد که التهاب تأثیر روده را در جذب آب و سایر سیالاتی که در طول هضم ترشح می کند کاهش می دهد.

  اسهال ممکن است با نشانه های دیگر همراه باشد مثل احساس فوریت به هنگام نیاز به رفتن به دستشویی، نفخ، یا گرفتگی عضلات شکم. چون هنگام ابتلا به اسهال، مایعات را بیشتر از حد معمول از دست می دهید در معرض خطر کم آبی قرار می گیرید. بنابر این، مهم است که مرتبا" مایعات بنوشید تا آب کافی به بدن رسانده شود.

  علاوه بر آب، جرعه جرعه خوردن غذاهای مایع مثل آب گوشت و سوپ می تواند با کم آبی مبارزه کرده و اگر نمی توانید غذاهای جامد را تحمل کنید به شما کمی انرژی بدهد.

  برای این که ببینید بدنتان کم آب شده است یا نه، رنگ ادرارتان را کنترل کنید که باید زرد روشن یا شفاف باشد. اگر تیره تر از این باشد نشانه کمبود آب است.

 5. سر درد
 6. افراد به دلایل زیادی دچار سر درد می شوند از جمله استرس، نوشیدن بیش از حد الکل، کم آبی، و خستگی. چون مسمومیت غذایی باعث می شود بدنتان خسته و کم آب شود می تواند منجر به سردرد هم بشود.

  در حالی که علت دقیق آن به طور کامل شناخته نشده اظهار نظر شده که کم آبی می تواند مستقیما" بر مغز اثر گذاشته باعث شود مایعات خود را از دست بدهد و موقتا" منقبض شود. اگر دچار استفراغ و اسهال شدید بدانید که به طور خاص در معرض سردرد می باشید چون هر دوی آن ها خطر کم آبی را بالا می برند.

 7. استفراغ
 8. طبیعی است افرادی که دچار مسمومیت غذایی می شوند استفراغ کنند. این وقتی اتفاق می افتد که عضلات شکم و دیافراگم به شدت منقبض می شوند و شما را وادار می کنند محتویات معده تان را بالا بیاورید و از دهان خارج کنید. این یک مکانیسم محافظتی است که وقتی بدن تلاش می کند از شر ارگانیسم های خطرناک یا سمومی که مضر تشخیص می دهد خلاص شود اتفاق می افتد.

  در واقع، مسمومیت غذایی اغلب منجر به استفراغ جهنده شدید می شود. در بعضی از افراد فروکش می کند در حالی که برخی دیگر متناوبا" به استفراغ ادامه می دهند. اگر به طور مداوم استفراغ می کنید و نمی توانید مایعات را در معده خود نگه دارید باید برای جلوگیری از کم آب شدن بدن از یک پزشک یا داروساز کمک بگیرید.

 9. احساس بیماری به طور کلی
 10. کسانی که مسمومیت غذایی دارند اغلب اشتهای خود را از دست می دهند و علائمی مشابه ناخوشی، مثل خستگی، دارند. این امر وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به مبارزه علیه عفونتی که به بدن حمله نموده پاسخ می دهد. به عنوان بخشی از این پاسخ، بدن پیام رسانان شیمیایی به نام سیتوکین ها آزاد می کند.

  سیتوکین ها نقش های مختلفی دارند اما نقش عمده آن ها تنظیم پاسخ ایمنی بدن به عفونت است. آن ها این کار را با گفتن این به سلول های ایمنی که کجا بروند و چگونه رفتار کنند انجام می دهند.

  علاوه بر کمک به بدن برای مبارزه با عفونتی چون مسمومیت غذایی، سیتو کین ها علائمی به مغز می فرستند و باعث بسیاری از علائمی می شوند که ما معمولا" آن ها را با بیمار بودن مرتبط می دانیم، از جمله از دست دادن اشتها، خستگی، و درد و رنج. این مجموعه نشانه ها که با کنار کشیدن از تعاملات اجتماعی، استراحت، و غذا نخوردن همراه است اغلب منجر به چیزی می شود که "کنش بیماری" گفته می شود. کنش بیماری علامت این است که بدن توجه خود را از سایر فرآیندهای بدن مثل هضم متوجه مبارزه با عفونت می کند.

 11. تب
 12. اگر دمای بدن شما بالاتر از حد معمولش، که 36 تا 37 درجه سانتی گراد است، باشد شما تب دارید. تب در بسیاری از بیماری ها شایع است و به عنوان بخشی از دفاع طبیعی بدن در مقابل عفونت رخ می دهد. مواد ایجاد کننده تب به نام تب زا باعث بالا رفتن دمای بدن می شوند. آن ها یا توسط سیستم ایمنی و یا باکتری های عفونی که به بدن وارد شده اند آزاد می شوند.

  آن ها با فرستادن پیام هایی به مغز که بدن سرد تر از دمای واقعی است آن را فریب داده و باعث تب می شوند. این باعث می شود که بدن حرارت بیشتری تولید کرده و گرمای کمتری از دست بدهد و به این ترتیب دمای بدن را بالاتر می برد. بالا رفتن دما به بدن کمک می کند از طریق کشتن یا آهسته تر کردن رشد ارگانیسم های حساس به گرما، با عفونت مبارزه کند. ضمنا" فعالیت گلبول های سفید را افزایش می دهد که در نتیجه به شما کمک می کند با عفونت مبارزه کنید.

 13. لرز
 14. لرز وقتی اتفاق می افتد که بدن مرتعش می شود تا دما را بالا برد. این لرزه ها نتیجه انقباض و انبساط سریع عضلات است که گرما تولید می کند. آن ها غالبا" با تب همراهند چون تب زا ها بدن را فریب می دهند که فکر کند سرد است و نیاز به گرم شدن دارد.

  تب در بسیاری از بیماری ها اتفاق می افتد، از جمله مسمومیت غذایی، که لرز یکی از علائم شایع آن است.

 15. ضعف و خستگی
 16. ضعف و خستگی از علائم دیگر مسمومیت غذایی است. این علائم بر اثر آزاد شدن پیام رسانان شیمیایی به نام سیتوکین اتفاق می افتند. علاوه بر این، کم خوردن به دلیل از دست دادن اشتها باعث می شود که احساس خستگی کنید.

  هم ضعف و هم خستگی از علائم کنش بیماری هستند که باعث می شوند بدن استراحت کرده و بهتر شود. در واقع، آن ها می توانند نشانه هایی از بسیاری از بیماری های دیگر هم باشند. بنابر این، اگر احساس ضعف و خستگی می کنید بهترین کار این است که به بدنتان گوش دهید و استراحت کنید.

 17. حالت تهوع
 18. تهوع احساس ناخوشایندی است که حس می کنید در شرف استفراغ هستید، اگرچه ممکن است واقعا" استفراغ بکنید یا نکنید. گر چه ممکن است در موارد مسمومیت غذایی احساس دل آشوبه کنید، اما تهوع ممکن است به دلایل بسیار دیگری هم اتفاق بیفتد از جمله میگرن، حرکت های تهوع آور، و زیادی خوردن.

  تهوع مربوط به مسمومیت غذایی معمولا" یک تا هشت ساعت بعد از غذا اتفاق می افتد که به عنوان علامت هشدار دهنده عمل می کند تا به بدن بگوید چیزی احتمالا" مضر خورده است. این وضع ممکن است با آهسته شدن حرکات روده بدتر شود و این وقتی اتفاق می افتد که بدن تلاش می کند سم را در معده محدود کند. اگر احساس تهوع می کنید از داروهای طبیعی، مثل زنجبیل، لیمو ترش، دارچین، پودر رازیانه، عصاره زیره سبز، ویتامین B6 و نظایر آن برای تسکین علائم استفاده کنید.

 19. درد های عضلانی
 20. وقتی عفونتی مثل مسمومیت غذایی پیدا می کنید عضلات ممکن است درد بگیرند. علت این امر فعال شدن سیستم ایمنی بدن و ایجاد التهاب است. در طول این فرایند، بدن هیستامین آزاد می کند، ماده ای شیمیایی که رگ های خونی را گشاد می کند تا اجازه دهد گلبول های سفید بیشتری برای مبارزه با عفونت عبور کنند.

  هیستامین به افزایش جریان خون به نواحی آلوده بدن کمک می کند. هیستامین همراه با سایر مواد دخیل در پاسخ ایمنی، نظیر سیتوکین، می تواند به سایر قسمت های بدن رفته و گیرنده های درد را به کار اندازد. این می تواند برخی از قسمت های بدن را نسبت به درد حساس تر کند و باعث درد های خسته کننده ای شود که شما غالبا" آن را با بیمار شدن مرتبط می دانید.


کلام آخر

برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، مطمئن باشید که بهداشت شخصی و غذایی را خوب رعایت می کنید. این شامل اطمینان از تمیزی آشپزخانه، شستن مرتب دست ها، و نگه داری، آماده سازی، و پختن غذا به روش های توصیه شده است.

اکثر موارد مسمومیت غذایی جدی نیستند و طی چند روز خود به خود برطرف می شوند. اگر متوجه شدید که برخی از علائم بالا را دارید و گمان می کنید که مسمومیت غذایی پیدا کرده اید استراحت کرده و به بدن آب رسانی کنید.

کمک گرفتن از یک دارو ساز هم می تواند مفید باشد چون می تواند داروهایی را برای تسکین علائم پیشنهاد کند.

اما، برخی از انواع مسمومیت های غذایی می تواند جدی باشد. اگر نگران هستید باید به یک دکتر مراجعه کنید.منبع: authoritynutrition.com