علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

اندازه مردمک چشم شما چه چیزی را در باره سلامتیتان آشکار می کند؟مردمک چشم

نوشته:Troy Bedinghausترجمه: منشور

چشم قسمت های زیادی دارد که مردمک یکی از مهم ترین آن ها است. مردمک میزان نوری را که وارد چشمتان می شود کنترل می کند.و اندازه آن دائما" در حال تغییر است. مردمک چشم شما به طور طبیعی بر اساس شدت نوری که در اطرافتان است گشاد و تنگ می شود

اندازه مردمک چشم در باره سلامتیتان خیلی چیز ها به دکترتان می گوید. مردمک کلید مهمی است برای آشکار کردن وضعیت های احتمالی پزشکی که در غیر این صورت نمی توانستید در باره آن ها بدانید.

مردمک چیست؟

مردمک دایره گرد سیاه در مرکزعنبیه استکه بخش رنگی چشم شماست. مردمک در واقع سوراخی است که از طریق آن نور به شبکیه، که لایه ای حساس به نور در قسمت عقب چشم است، منتقل می شود.

مردمک ها شبیه دیافراگم دوربین عکاسی هستند. شما وقتی می خواهید نور بیشتر یا کمتری را وارد دوربینتان کنید (در اصل، مغزتان) آن ها را ناخودآگاه کنترل می کنید.مردمک ها می توانند منبسط شده و بزرگتر (گشاد) شوند و یا منقبض شده و کوچکتر (تنگ) شوند.

عنبیه شامل ماهیچه هایی است که به محرک های خارجی پاسخ می دهد تا میزان نوری را که به شبکیه می رسد تنظیم کنند. در نور درخشنده، مردمک برای کاهش میزان نور وارده به چشم منقبض می شود. در تاریکی یا نور ضعیف، مردمک منبسط می گردد تا اجازه دهد نور بیشتری وارد چشم شود و بینایی را بهبود بخشد.

اندازه طبیعی مردمک، بسته به روشنایی، بین 2 تا 5 میلی متر است. هر چه جوان تر باشید، مردمک چشم شما میل به بزرگتر شدن دارد.

اندازه مردمک چه چیز را آشکار می کند

وقتی پزشک مردمک چشم را امتحان می کند ابتدا نابرابری مردمک ها را بررسی می کند. بیست در صد مردم نابرابری طبیعی مردمک دارند که هیچ چیزغیر طبیعی را نشان نمی دهد. اما در بعضی از موارد نابرابری مردمک ها می تواند نشانه بیماری باشد.

ضمنا" پزشک به اندازه و شکل مردمک، هم در نور درخشان و هم نور کم نگاه می کند. به سرعت و کیفیت واکنش مردمکی به محرک ها نیز توجه خواهد شد. پزشک ممکن است واکنش های مردمکی را به محرک های نزدیک مثل حروف چاپی کوچک نیز آزمایش کند. هر تفاوتی بین دو مردمک هم مد نظر قرار می گیرد.

مردمک با یک مسیر عصبی بسیار طولانی در بدن کنترل می شود. عصب از مغز شروع می شود، از نخاع، از بالای ریه، زیر شریان تحت ترقوه، بالای گردن، و از میان رابط های مغزعبور می کند و نهایتا" به نزدیک عصب بینایی و سپس به مردمک می رسد. این مسیری عجیب و غریب برای طی کردن است. هر گونه وقفه ای در طول مسیر می تواند عصب را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تغییراتی در واکنش مردمکی شود. به همین دلیل است که مردمک ها می توانند مشکلات سلامتی را که اصلا" به چشم مربوط نیستند نشان دهند.

بیماری هایی که می توانند بر اندازه مردمک تأثیر بگذارند

ناهنجاری های اندازه مردمک گاهی می تواند نشانه بیماری باشد. فهرست زیر فهرست جامعی نیست چون محققان مشغول کشف سایر بیماری هایی هستند که می تواند بوسیله عملکرد نامنظم مردمک نشان داده شود.بیماری ها عبارتند از:

علاوه بر این، برخی مواد مخدر تفننی و حتی الکل می توانند سبب انقباض یا انبساط غیر عادی مردمک ها شوند. به همین دلیل است که مأموران انتظامی وقتی به مستی فردی مظنون می شوند مردمک های چشم او را بررسی می کنند.برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه، از جمله آنتی هیستامین ها، هم ممکن است گاهی اوقات مردمک ها را گشاد کنند.

اندازه مردمک چگونه گرفته می شود؟

چشم پزشکان از دستگاهی حاوی اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری اندازه مردمک استفاده می کنند. این وسیله از یک دوربین بزرگ که برای تشخیص اشعه مادون قرمز تنظیم شده و دو لامپ جانبی اشعه مادون قرمز برای نور سنجی مردمک تشکیل شده است.

اندازه مردمک چگونه بر جراحی لیزیک چشم اثر می گذارد

ممکن است اندازه مردمک مانع لیزیک چشم برای تصحیح بینایی شود. فرادی که مردمک های خیلی بزرگ دارند معمولا" موارد خوبی برای لیزیک و سایر روش های انکساری نیستند.

داشتن مردمک های بزرگ طبیعی یا مردمک هایی که در نور کم بسیار گشاد می شوند ممکن است بروز خیره شدن و هاله ها را پس از لیزیک افزایش دهد. این خلاف انتظار پیدا کردن دید روشن هنگام انتخاب عمل جراحی است. به همین دلیل، اندازه گیری اندازه مردمک قدم مهمی است در تصمیم گیری این که آیا لیزیک برای شما مناسب است یا نه.

کلام آخر

اگرچه ممکن است در باره مردمک هایتان زیاد فکر نکنید اما آن ها قسمت بسیار فعالی از بدن شما هستند. آن ها نه تنها کمک می کنند که در موقعیت های مختلف بهتر ببینید بلکه می توانند نگرانی های مربوط به سلامتی شما را هم نشان دهند. به این دلیل، مهم است که به طور منظم امتحان چشم داشته باشید . اگر متوجه شدید اندازه مردمک هایتان غیر معمول است یا واکنش غیر معمولی دارند حتما" برای آزمایش آن ها به پزشک مراجعه کنید.منبع: www.verywell.com