علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

مهم ترین مسائل زیست محیطی سیاره مامحیط زیست

ترجمه: منشور

گرچه مسائل عمده زیست محیطی که سیاره زمین با آن مواجه است می تواند در بهترین حالت "ذهنی" باشد سعی کرده ایم این فهرست را گردآوری کرده و اولویت بندی کنیم تا همه چیز را مد نظر قرار دهیم.

 1. جمعیت
 2. بدون شک بزرگترین مشکل پیش روی محیط زیستزیادی جمعیت انسان هاست. تمام مشکلات عمده دیگر زیست محیطی ناشی از این واقعیت است که ما جمعیت این سیاره را بیش از حد کرده ایم.

  جمعیت جهان طی 60 سال گذشته سه برابر شده و این بر همه جنبه های محیط زیست اثر گذاشته است. هر روز زمین های بیشتری به منظور توسعه شهر اختصاص داده می شود.

  در 1950 جمعیت جهان 2555982611 نفربود در مقایسه با 2016 که به بیش از 7481000000 رسیده است. حساب واقعی این است که جمعیت جهان تقریبا" سه برابر شده است. وقتی در باره این فکر می کنید سرسام آور است و این رقم حتی زمانی که داریم صحبت می کنیم زیاد می شود!

 3. تغییرات آب و هوایی
 4. بحث برانگیز ترین و سیاسی ترین مشک عمده زیست محیطی، مسئله تغییرات آب و هوایی است. اخیرا" اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان آب و هوا معتقدند که در حال حاضر فعالیت های انسان بر آب و هوا تأثیر می گذارد و هم اکنون از نقطه هشدار گذشته است. به عبارت دیگر، برای خنثی کردن آسیب هایی که تغییرات آب و هوا به محیط زیست وارد آورده خیلی دیر است.

  در این مرحله بهترین کاری که می توانیم بکنیم مهار کردن تأثیر بیشتر بر روی میط زیست از طریق ابداع روش های تولید انرژی سازگار با محیط زیست به وسیله کاهش بهره برداری از معدن و سوزاندن سوخت های فسیلی است.

 5. از دست دادن تنوع زیستی
 6. از دست دادن تنوع زیستی در کره زمین می تواند مستقیما" مربوط به رفتار انسان ها باشد. انسان ها زیستگاه گونه ها را از بین برده و روزانه به طور دائم در حال از بین بردن آن هستند. وقتی ما یک گونه را از بین می بریم بر روی زنجیره غذایی تأثیر می گذارد که آن هم به نوبه خود اکو سیستم هایی را که به یکدیگر وابسته اند مختل می کند.

  تأثیرات فاجعه بار از دست دادن تنوع زیستی ااحتمال دارد در میلیون ها سال آینده بر سیاره زمین تأثیر گذارد. از دست دادن کنونی تنوع زیستی هم اکنون "ششمین نابودی" نامگذاری شده است.

 7. چرخه فسفر و نیتروژن
 8. گرچه اثر فعالیت های انسان بر چرخه کربن شناخته شده تر است، اما اثر کمتر شناخته شده او برچرخه نیتروژن در واقع تأثیر بیشتری بر روی محیط زیست دارد.

  استفاده و سوء ااستفاده بشر از نیتروژن در دهه های گذشته یکی از مفید ترین فن آوری ها برای گونه های ما بوده است. هر سال، انسان 120 میلیون تن نیتروژن هوا را به شکل های واکنش پذیر، مثل نیترات، عمدتا"در تولید کودهای نیتروژنی برای محصولات زراعی و در استفاده از افزودنی های غذایی، تبدیل می کند.

  ریختن وازده های محصولات زراعی به اقیانوس بر فیتو پلانکتون ها، که مسئول تولید اکثر اکسیژن موجود در هوا ی ما هستند، تأثیر منفی دارند.

 9. آب
 10. بسیاری از متخصصان براین عقیده اند که در آینده نزدیک آب هم مثل طلا و نفت کالای با ارزشی خواهد شد. بعضی از کارشناسان می گویند جنگ هایی بر سر مالکیت عرضه آب به وقوع خواهد پیوست.

  در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان دسترسی ناکافی به آب تمیز دارند و انتظار می رود این تعداد تا سال 2050 به دو سوم افزایش یابد به این معنی که دو سوم جمعیت جهان به آب تمیز دسترسی نخواهند داشت.

  جمعیت بیش از حد، تقاضا، و آلودگی ناشی از صنعت را باید مقصر دانست.

 11. اسیدی شدن اقیانوس ها
 12. اسیدی شدن اقیانوس ها ناشی از تأثیر مستقیم تولید گاز کربنیک بیش از حد است. اقیانوس ها 25 در صد تمام گاز کربنیک تولید شده توسط انسان را جذب می کنند. سپس این گاز با سایر عناصر ترکیب شده و ترکیباتی چون اسید کربونیک را تشکیل می دهد.

  در طول 250 سال گذشته، اسیدی شدن سطح آب اقیانوس ها حدود 30 در صد افزایش داشته است. انتظار می رود تا سال 2100 به حدود 150 در صد افزایش یابد.

  اثر اسیدی شدن بیش از حد اقیانوس ها بر روی موجودات دریایی مثل صدف و پلانکتون مشابه پوکی استخوان در انسان است. اسید به طور مؤثری اسکلت حیوانات را تحلیل می برد.

  اثر اسیدی شدن اقیانوس ممکن است زندگی دریایی را به اندازه ای به چالش بکشد که سیاره زمین میلیون ها سال به خود ندیده است.

 13. آلودگی
 14. آلودگی آب، هوا، و خاک به وسیله ترکیبات شیمیایی که چندین سال طول می کشد تا فرو پاشیده شوند. اکثر این مواد شیمیایی، محصولات فرعی زندگی مدرن ماست و به وسیله اگزوز خودروها و صنعت تولید می شوند.

  آلودگیتنها محدود به هوا نمی شود. خاک محل دیگری است که آلودگی دارد اتفاق می افتد.

  مواد سمی رایج عبارتند ازفلزات سنگین، نیترات، و پلاستیک.

  مقدار زیادی از پلاستیک هایی که توسط انسان ها به دور ریخته می شود از اقیانوس سر در می آورند. به نظر می رسد این پلاستیک ها توسط انسان نا دیده گرفته می شود چون آلودگی معمولا" با بادهای غالب به دریا نداخته می شود.

 15. کاهش لایه اوزون
 16. کاهش لایه اوزون عمدتا" ناشی از انتشار آلودگی شیمیایی حاوی مواد شیمیایی کلر و برومید بوده است. هنگامی که مواد شیمیایی به جو بالا می رسدسبب می شوند تا مولکول های اوزون شکسته شده و سوراخی ایجاد شود که بزرگترین آن در بالای قطب جنوب است.

  جو جلوی بسیاری از اشعه های مضر ماوراء بنفش خورشید را که می تواند به بافت زنده آسیب بزند، می گیرد. در تلاش برای کاهش این فرایند،در بسیاری از فرایند های تولید و محصولات کلرو فلورو کربن ها ممنوع شده است.

  بنا به اظهار آژانس محافظت از محیط زیست، یک اتم کلرو فلورو کربن می تواند متجاوز از 100000 مولکول اوزون را بشکند.

 17. ماهی گیری بیش از حد
 18. پیش بینی شده است که تا سال 2050 هیچ ماهی در دریا ها باقی نمی ماند.. واقعا" فکر می کنم این تنها ویرانگر ترین حقیقتی است که کشف کرده ام.

  نابودی بسیاری از گونه های ماهی ناشی از ماهی گیری بیش از حد انسان در اقیانوس ها و دریا ها به منظور عرضه فزاینده تقاضای جمعیت جهان برای غذای دریایی است. سقوط صید ماهی کاد از اقیانوس اطلس نمونه ای از این است که انسان ها چطور تا آستانه انقراض از منابع طبیعی بهره بر داری کرده اند.

 19. جنگل زدایی
 20. از سال 1990 نیمی از جنگل های استوایی جهان نابود شده اند و پاک سازی جنگل ها به میزان هراس انگیزی ادامه دارد. برای اضافه کردن به نگرانی ها، پدیده جدیدی به این لیست اضافه شده است و آن خشک شدن درختان در سطح جهان به میزانی است که هرگز قبلا" دیده نشده است.


اولویت بندی این مسائل عمده که امروزه جهان ما با آن مواجه است بسیار مشکل است. یک چیز مسلم است و آن جمعیت بیش از حد است که ریشه همه مسائل است. اگر به زودی کاری برای مهار کردن الگوهای زاد و ولد انسان نکنیم مسلما" با فروپاشی زیست محیطی مواجه خواهیم شد.

نظر شما در باره مشکلاتی که جهان با آن مواجه است چیست و فکر می کنید برای خنثی کردن خسارتی که انسان پدید آورده چه باید کرد؟منبع:planetearthherald.com