علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

هوش مصنوعی: کلید تولید سریع داروهاهوش مصنوعی

ترجمه: منشور

هوش مصنوعی با شناخت الگوهای مقادیر زیادی از داده ها، پیشرفت عظیمی در صنایع مختلف چون امور مالی، هوایی و خدمات به مشتری نموده است. اینک شرکت بریتانیایی داروسازی (GSK GlaxoSmithKline plc) GSK امکان استفاده از آن را برای سرعت بخشیدن به کشف دارو و مبارزه با بیماری های دیر درمان فراهم می کند.

برای بسیاری از افراد، هوش مصنوعی به معنی ربات های هوشمندی است که دنیا را تصاحب می کنند؛ فیس بوک یا الگوریتم های گوگل خواسته های ما را قبل از آن که خودمان بدانیم پیش بینی می کنند؛ یا حد اقل دستگاه های خود کار جایگزین همه مشاغل ما می شوند.

اما در پشت سناریوی روز رستاخیز، از هوش مصنوعی به طور فزاینده ای استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود داروها سریع تر و مؤثر تر در اختیار بیماران قرار می گیرند.

شرکت GSK مثل سایرشرکت های دارویی، بیش از توان استفاده اش اطلاعات تولید می کند اما این حالا دارد تغییر می کند. جان بالدونی که واحد کشف داروهای GSK، داروهای کشف شده بوسیله هوش مصنوعی، را رهبری می کند می گوید: " اطلاعات برای یک شرکت دارو سازی به منزله پول است، مثل پوندی که در بانک است."

او ادامه می دهد: "فرایند ساخت دارو بسیار پیچیده است و همیشه هم موفق نیست. موفقیتی که صنعت دارد با شکست های زیادی پیش بینی می شود. اما شرکت ها طی ساخت دارو اطلاعات زیادی را تولید می کنند که خیلی از آن ها هرگز استفاده نشده اند.

او می گوید: "اطلاعات تاریک زیادی - اطلاعاتی که در سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی پنهان است - وجود دارد که برای انتشار استفاده نمی شوند و در باره آن ها صحبت نمی شود. برای کسی که علاقه مند به استفاده از این داده ها برای ایجاد روش جدیدی برای کشف دارو است اطلاعات فراوانی وجود دارد."

سالهای زیادی است که از رایانه برای توسعه دارو استفاده می شود اما در سال های اخیر تغییر قابل توجهی در نحوه استفاده از آن ها اتفاق افتاده است. قبلا"، سیستم های رایانه ای و افرادی که آن ها را اداره می کردند ظرفیت تفسیر یا تفحص داده های بی ساختار را نداشتند. اما با قدرتمند تر شدن رایانه ها، تجزیه و تحلیل آن حجم عظیم اطلاعات امکان پذیر گردیده که می تواند سهم عمده ای در توسعه دارو داشته باشد.

بالدونی می گوید: "نسل هایی از دانشمندان زندگیشان را وقف کمک به مردم برای حل مشکل بیماری های مقاوم به درمان نموده اند. حالا فن آوری وجود دارد که به داده های آن ها امکان دهد توسط جامعه واقعیت یابند. این هیجان انگیز ترین قسمت برای من است."

او ادامه می دهد: " بسیاری از کارآزمایی های بالینی شکست خورده اند. پس چه می شود اگر مجبور نباشید کارآزمایی دیگری انجام دهید و در عوض داده های کارآزمایی هایی را که سال های پیش واقعا" انجام داده اید، بدهید؟ سپس می توانید آن کارآزمایی را از طریق رایانه اجرا کنید."

نقطه اوج GSK در 2015 بود. اگرچه "یادگیری ماشینی" - جایی که ماشین ها از دانش مجموعه های عظیم داده ها استفاده کرده، طرح ها را برای خود تشخیص می دهند و پیش بینی هایی را به عنوان نتیجه می کنند - توسط جمعی از دانشمندان GSK طی سالها استفاده شده بود، بالدونی پی برد که این روش ها می توانند به طور گسترده تری به کار برده شوند. به خصوص، او دریافت که تشخیص طرحی که در جهان مالی و یا برای تجزیه و تحلیل تصویر استفاده می شود می تواند در توسعه دارو هم کاربرد داشته باشد.

استفاده از هوش مصنوعی به صنعت دارو سازی کمک می کند فرایند های توسعه را سرعت بسیار بخشند. در حال حاضر تولید یک دارو حدود 1.5 تا 1.7 میلیارد دلار هزینه می برد - و از شناسایی هدف بیولوژیکی تاایجاد مولکول برای کارآزمایی بالینی پنج تا شش سال طول می کشد.با هوش مصنوعی، این فرایندمی تواند به طور قابل توجهی کوتاه تر شود - هدف فعلی بالدونی این است که این زمان را به یک سال کاهش دهد - و هزینه ها هم پایین خواهد آمد.

به منظور انجام این کار GSK اخیرا" یک سری همکاری هایی را اعلام کرده است. این تابستان با اکسینتیا (Exscientia)، یک شرکت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مستقر درانگلیس همکاری خود را آغاز کرده است.

اکسینتیا پلت فرم فعال شده با هوش مصنوعی خود را با تخصص تحقیق و توسعه GSK ترکیب خواهد کرد. این شرکت عهده دار برنامه های جدید کشف مولکول های انتخابی کوچک و جدید برای ده هدف مرتبط با بیماری که توسط GSK پیشنهاد شده، می باشد.

شرکت اینسیلیکو مدیسین (Insilico Medicine)، شرکتی مستقر در امریکا، هم با GSK برای پیشبرد فرایند کشف دارو همکاری می کند. GSK تخصص تحقیق و توسعه خود را برای کمک به اعتبار سنجی الگوریتم های کامپیوتری در حال توسعه شرکت اینسیلیکو در اختیار این شرکت قرار خواهد داد.

شرکت GSK با مرکز هارتری هم که یک مرکز تحقیقات دولتی و دارای پیشرفته ترین و کار آمد ترین تجهیزات کامپیوتری، تجزیه و تحلیل داده ها، فن آوری های یاد گیری ماشینی و متخصصان در انگلستان است همکاری می کند. GSK با آن ها بر روی یک پروژه ابر کامپیوتری کار می کند که دا نشمندان را قادر می سازد میلیون ها مقاله تحقیقاتی زیست پزشکی را تجزیه و تحلیل کرده و الگوها و همبستگی هایی را شناسایی کند که ممکن است به عنوان نقطه آغازی برای دارویی جدید عمل کنند.

اون همچنین بخشی از کنسرسیوم سرعت بخشیدن به توسعه درمان های مؤثر تر برای بیماران (Atom)، یک مشارکت دولتی و خصوصی با وزارت انرژی و مؤسسه ملی سرطان است. Atom در حال تهیه مدل های کامپیوتری است که قادر به بررسی میلیون ها مولکول به منظور یافتن کار آیی و روابط ساختاری است. این مدل ها در حین آن که از مجموعه های عظیم داده ها یاد می گیرند قادر خواهند بود سازگار شوند (بدون نظارت انسان) - فرایندی که به عنوان "یادگیری عمیق" شناخته شده است.

شرکت GSK امکان دسترسی Atom به بیش از یک میلیون ترکیب که طی 15 سال آزمایش کرده و همه آن ها با داده های بیولوژیکی مرتبط هستند، را داده است.

بالدونی می گوید: "من به GSK افتخار می کنم چون آن ها داده های این ترکیبات را برای استفاده در این نو آوری تقدیم کرده اند. حالا ما از سریع ترین کامپیوتر های جهان برای جستجو در آن داده ها استفاده می کنیم تا ببینیم چه چیزی در آن پنهان است."

آیا می توانید تصور کنید چه می شد اگر 12 شرکت عمده دارو سازی 12 میلیون ترکیباتی را که در کتابخانه شان دارند اهدا می کردند؟ فوق العاده می شد! حالا GSK دارد استانداری را تنظیم می کند که دیگران باید آن را رعایت کنند."منبع:www.theguardian.com