علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

بیماری آسم

راه مقابله با آسم: درمان هدفمندآسم

ترجمه: منشور

دانشمندان اکنون در جستجوی روش های جدیدی برای شناخت آسم - بیماری پیچیده دستگاه تنفس - هستند که در انگستان بیش از پنج میلیون نفر به آن مبتلا می باشند..

تقریبا" همه کسانی که این مطلب را می خوانند فردی را مبتلا به آسم می شناسند. در سراسر جهان حدود 334 میلیون نفر مبتلا به آسم وجود دارد و در حال حاضر 5.4 میلیون نفر در انگلستان در حال درمان آن می باشند. اما افراد مبتلا به آسم تجربه های متفاوتی از این بیماری دارند.

ابتلای لهنه سرگیسون 46 ساله (Lehanne Sergison) به آسم در کودکی تشخیص داده شد. در مورد او، وضعیت مرتبا" وخیم تر گردید و الان در گروه حاد طبقه بندی شده است .او به عنوان نقشه بردار خبره ناچار شد شش سال قبل کار را رها کند. او می گوید: "بسیاری از مردم فکر می کنند اسپری استنشاقی آبی تمام چیزی است که برای مدیریت آسم لازم است. آن ها متوجه پیچیدگی ها یا بار مسئولیت نیستند. من از افشانه ای خانگی (دهانی هایی که اجازه می دهد دارو به صورت اسپری در دهان مصرف شود) شش بار در روز استفاده می کنم. من فیزیو تراپی می کنم - تمریناتی برای پیشگیری از ضعیف شدن عضلات و حتی الامکان حفظ انعطاف پذیری- تا سینه ام تمیز نگاه داشته شود. این وظیفه من است که تمام داروهایم را مصرف کنم تا بتوانم حتی الامکان خوب بمانم. در زمستان گذشته سه بار در مراقبت های ویژه بستری شدم. برنامه ریزی زندگی بسیار مشکل است. رای سعی در پیشگیری از شوک پذیرش اورژانس، من هر شش هفته یک بار به مدت 10 روز برای درمان با تزریق وریدی، به طور اختیاری در بیمارستان بستری می شوم."

حال به طور فزاینده ای تشخیص داده شده که آسم یک بیماری پیچیده با علل اساسی متعدد می باشد. استیو یانسی (Steve Yancey)، سرپرست بخش ساخت داروی GSK توضیح می دهد چرا: "من به زیست شناسی برگشتم. همه ما با هم فرق داریم. معمولا" تفاوت های ما تأثیری بر وضعیت سلامتی ما نمی گذارد، اما گاهی اوقات اثر دارد."

آسم همان چیزی است که به عنوان وضعیت "تعامل ژن-محیط" شناخته می شود، جایی که دو ژنو تیپ متفاوت ممکن است به روش های مختلفی به محیط پاسخ دهند. برخی از افراد ممکن است هنگامی که در معرض آلرژی زاهای خاصی قرار می گیرند در معرض خطر ابتلا به آسم باشند در حالی که در شخص دیگری منجر به آسم نشوند.

یانسی می گوید: "ممکن است یک فرد مشکلی با گرده درخت، با گرد و غبار، با کپک نداشته باشد و مبتلا به آسم نشود. اما آن هایی که دارای آمادگی ژنتیکی هستند شروع به ابتلای به آن می کنند." بنابر این، فردی که فاقد استعداد ژنتیکی ابتلا به آسم است، چه در معرض آلرژی زا ها قرار بگیرد یا نگیرد، به احتمال زیاد مبتلا نخواهد شد. بنابراین، وجود آلرژن و آمادگی هر دو لازم است.

ضمنا" آسم ممکن است خود را به شیوه های مختلف نشان دهد. بعضی از بیماران سرفه می کنند، بعضی ها تنگی نفس پیدا می کنند، برخی ها هم موقع ورزش خس خس می کنند. شناخت راه هایی که زیست شناسی در افراد مختلف متفاوت عمل می کند در قلب درمان مختص شخص قرار دارد : یعنی این که درمان می تواند به طور خاص هدفمند باشد.

این کار با استفاده از نشانگرهای زیستی انجام می شود. نشانگر زیستی یک مولکول، ژن، یا مشخصه ای است که بوسیله آن یک بیماری خاص تشخیص داده می شود. با درک بیشتر نقش نشانگرها، دانشمندان می توانند روش هایی را برای درمان وضعیت تنفسی خاص یک فرد تشخیص دهند.

یک نمونه از نشانگر، ائوسین پذیر است. ائوسین پذیرها نوعی یاخته سفید خون هستند که همه افراد در بدنشان دارند. تصور می شود این یاخته ها با تکثیرشان نقش مهمی در حفاظت از بدن درمقابل انگل ها و سایر عفونت ها بازی می کنند.

اما در برخی از افراد، ممکن است ائوسین پذیرها دربیماریهای تنفسی، مثل آسم، دخیل باشند. اگر تعداد ائوسین پذیرها خیلی زیاد بوده و خیلی فعال باشند ممکن است به ریه ها بروند جایی که می توانند التهاب ایجاد کنند و این چیزی است که ممکن است به آسم شدید شخص منجر شود.

یانسی می گوید: "با آگاهی بیشتر در باره علل اساسی آسم، می توان درمان را مؤثرتر هدف قرار داد و داروی درست را برای بیمار درست فراهم کرد."

به هر حال، وقتی آسم ناشی از ائوسین پذیرها مسئول ابتلای بسیاری از افراد به آسم شدید می باشد، گروه بزرگی هم از افراد مبتلا به آسم هستند که لازم است بهتر شناخته شوند.

یانسی می گوید: "هنوز عده زیادی هستند که بر اساس ویژگی های بیولوژیکیشان نیاز به شناخت بیشتری دارند تا بتوانند درمان هدفمندی را که خاص آن ها فراهم آمده دریافت کنند."

در حال حاضر، بیشتر این تحقیق و درمان فردی برای بیمارانی که مبتلا به شدید ترین نوع آسم هستند و بالاترین میزان داروی فعلی خود را دریافت می کنندانجام می شود.

سرگیسون که می خواهد آگاهی مردم را در باره آسم شدید بالا ببرد و چشم اندازی از بیماران به پژوهشگران و مؤسسات خیریه ای که روی آسم کار می کنند بدهد، می گوید: "دردرمان آسم چیزهایی درحال تغییر است اما هنوز نیاز گسترده ای به تحقیق وجود دارد."

یانسی می گوید: "امیدواریم یک روز قادر به پیش بینی باشیم و بتوانیم بیماران را قبل از ابتلا درمان کنیم. این پیشگیرانه تر خواهد بود از این که صرفا" فردی را که نیاز دارد درمان کنیم. این پیشرفت علم است."منبع:www.theguardian.com

مطالب مفید دیگری را در باره سلامتی در منشور www.manshoor.ir مطالعه کنید."