علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

فن آوری پزشکی

آینده فن آوری پزشکی: بیو الکترونیک و درمان بیماری های مزمنتکنولوژی پزشکی

ترجمه: منشور

تصور کنید به یک بیماری مزمن مثل دیابت یا فشار خون مبتلا هستید. به ملاقات دکترتان می روید که توصیه می کند یک پیوند داشته باشید. یک وسیله کوچک الکترونیکی که با جراحی استاندارد از طریق ایجاد یک سوراخ وارد بدن می شود و پیغام هایی را که اعصاب شما به نقاط مختلف بدن می رساند عوض خواهد کرد به طوری که احساس بهتری می کنید. این مثل چیزی از داستان های علمی تخیلی به نظر می رسد اما در ده سال آینده می تواند بواسطه رشته جدیدی به نام الکترونیک زیستی یا زیست الکترونیک، به حقیقت بپیوندد.

استفاده از امواج الکتریکی برای درمان بیماری های طولانی ایده جدیدی نیست. دستگاه تنظیم ضربان قلب که با فرستادن امواج الکتریکی به قلب، ضربان نامنظم آن را اصلاح می کند تقریبا" 50 سال است که استفاده می شود. و پزشکان از تحریک الکتریکی نخاع - بخشی از سیستم عصبی مرکزی - برای درمان درد - استفاده می کنند.

اما چیزی که زیست الکترونیک را متفاوت می کند این است که اون با استفاده از سیستم عصبی محیطی بدن استفاده می کند - تمام عصب هایی که خارج از مغز و نخاع هستند. این اعصاب علامت های الکتریکی بین مغز و تمام اندام ها ی بدن را که در بیماری های مزمن نقش اساسی دارند با خود حمل می کنند.بیو الکترونیک

در برخی ازبیماری های مزمن، علامت هایی که در اطراف این اعصاب حرکت می کنند مختل شده اند. در دیگران، علامت های تغییر یافته می توانند به باز گرداندن عملکرد های سالم اعضای بدن کمک کنند. با استفاده از پیوند کوچکی که با باطری فعال است و ضربان های الکتریکی می فرستد الگوهای سیگنال عصبی می تواند تغییر پیدا کند و علامت ها را آن چنان که لازم است متوقف یا تقویت کند. نتیجه این درمان می تواند برای مثال باز کردن مجرای تنفسی فرد مبتلا به آسم یا ترغیب سلول ها به تولید انسولین برای بیماران دیابتی نوع 2 باشد.

سال گذشته GSK همراه با شرکت علوم زیستی وریلی (Verily Life Sciences، متعلق به شرکت الفبا، شرکت مادر گوگل) یک شرکت به نام زیست الکترونیک گالوانی (Galvani Bioelectronics) تأسیس کردند. گالوانی مستقر در مرکز تحقیقاتی GSK در هرتفورد شایر، و ساختمان وریلی در سانفرانسیسکو قصد دارد نوید پزشکی بیو الکترونیک را برای پزشکان سراسر جهان به ارمغان آورد. در حالی که GSK تخصص علمی و بالینی عمیق خود را به مخاطره می اندازد، وریلی تخصص مکمل خود ، از جمله دانش فنی را عرضه می کند تا دستگاه کوچک و کم قدرت الکترونیکی برای پیوند بسازد.

در برخی از موارد، پیوند ممکن است بتواند سیستم عصبی را کاملا" به حالت سالم باز گرداند و در مواردی ممکن است به آرامی و با اعتماد به نفس در مدت زمان طولانی به کارش ادامه دهد. کریس فام، رئیس شرکت گالوانی می گوید: "آن ها طوری طراحی خواهند شد که بتوانند برای چند سال با اطمینان کار کنند."

هم اکنون مفاهیم درمانی بر روی موش در حال آزمایش است و نتایج اولیه رضایت آمیز بوده است.

با 15 میلیون نفر از جمعیت انگلستان که مبتلا به بیماری های مزمن مثل دیابت یا فشار خون هستند عرضه بیو الکترونیک می تواند دگرگون کننده باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری های مزمنباید مادام العمر دارو مصرف کنند - داروهایی که به جای درمان، بیماری را مهار می کند و این می تواند با عوارض جانبی همراه باشد. ضرورت به خاطر داشتن مصرف روزانه دارو (به خصوص اگر چندین قرص را شامل شود) می تواند استرس زا باشد، به خصوص برای افراد مسن و کسانی که از آن ها مراقبت می کنند. یک پیوند زیست الکترونیکی که طی یک عمل کارگذاشته شود می تواند آن استرس روزانه و نیز عوارض جانبی را ازبین ببرد.

انتظار می رور چند سال آینده هم مهیج و هم چالش بر انگیز باشد: مقابله با پیچیدگی سیستم عصبی محیطی و طراحی بهترین پیوند ها کار آسانی نیست. اما فام و گروهش بی سر و صدا مطمئن هستند کاری که می کنند می تواند یک پیشرفت باشد - و روزی که پزشک عمومیتان به جای مصرف روزانه دارو، یک پیوند کوچک را تجویز می کند می تواند زود تر از آن چه فکر می کنید فرا رسد.منبع:www.theguardian.com

ترجمه مقالات مفید از منابع معتبر خارجی را در منشور بخوانیدmanshoor