علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

محاسن و معایب رسانه های اجتماعی برای جامعهاثر رسانه ها

نوشته: Bilal Ahmadترجمه: منشور

رسانه های اجتماعی در چند سال گذشته رشد بسیار زیادی کرده اند. از سال 2006 به بعد نرخ رشد آن ها به طور غیر منتظره ای زیاد بوده است. به خصوص فیس بوک و توییتر خیلی سریع تر رشد کرده اند و فقط طی چند سال میلیون ها کاربر را جذب کرده اند. با رشدی که فن آوری دارد روشن است که مردم بیشتر و بیشتر مزایای آن را می فهمند. رسانه های اجتماعی مزایای زیادی برای جامعه به ارمغان آورده اند. از کشور های پیشرفته گرفته تا کشور های توسعه نیافته، هر کشوری از قدرت رسانه های اجتماعی برای بهبود زندگی و انعکاس تلخ کامی های مردم استفاده می کند.

اما ازطرف دیگرجامعه را به صورت منفی تحت تأثیر قرار داده است. درست مثل هرچیز دیگری که می تواند هم برای خوب و هم برای بد استفاده شود، رسانه های اچتماعی هم برای مردم راه های مثبت و منفی ارائه کرده اند. همه این ها بستگی به نحوه استفاده و انجام کارها به صورت مثبت با استفاده از قدرت رسانه های اجتماعی دارد. این دست کاربر است که از آن به نفع خود استفاده کند. اما با وجود این چه بخواهیم و چه نخواهیم می تواند بر کاربران تأثیر منفی گذارد. در این مقاله مزایا و معایب رسانه های اجتماعی برای جامعه بحث خواهد شد.

بگذارید اول با معایب شروع کنیم چون مزایای آن متعدد است و به نظر می رسد همه چیزتأثیر مثبت دارد مگر این که به شکل منفی استفاده شود.

معایب رسانه های اجتماعی برای جامعه:

 1. مزاحمت سایبری - بر اساس گزارش منتشر شده توسط PewCenter.org در گذشته اکثر کودکان قربانی مزاحمت سایبری شده اند. چون هر کس می تواند یک حساب جعلی برای خود باز کند و بدون این که ردیابی شود هر کاری را انجام دهد برای هر کسی ایجاد مزاحمت روی اینترنت خیلی آسان شده است. تهدید ها، پیام های هراس انگیز و شایعات می تواند به توده ها فرستاده شود و در جامعه ایجاد ناراحتی و هرج و مرج کند.
 2. هک کردن - داده ها شخصی و خصوصی می تواند به راحتی هک شده و در اینترنت به اشتراک گذاشته شود که می تواند موجب زیان های مالی و از دست رفتن زندگی خصوصی شود. به همین ترتیب، سرقت اطلاعات هویتی مسأله دیگری است که با هک کردن حساب های شخصی فرد می تواند منجر به زیان مالی او شود. چندین حساب تویترو فیس بوک شخصی در گذشته هک شده اند و هکر مطالبی را روی این حساب ها گذاشته که بر زندگی شخصی او تأثیر گذاشته است. این یکی از معایب خطرناک رسانه های اجتماعی است و به کاربران توصیه می شود که داده ها و حساب های شخصی خود را برای جلوگیری از چنین حوادثی محفوظ نگه دارند.
 3. اعتیاد - قسمت اعتیاد آور رسانه های اجتماعی بسیار بد است و می تواند زندگی شخص را هم مختل کند. اعتیاد به رسانه های اجتماعی بیشترین تأثیر را برنوجوانان می گذارند. آن ها خیلی زیاد در گیر می شوند و در نهایت از جامعه جدا می شوند. ضمنا" می تواند وقت شخص را که می تواند صرف فعالیت ها و امور تولیدی شود به هدر می دهند.
 4. شیادی و کلاهبرداری - نمونه های متعددی از شیادی و کلاهبرداری افراد از طریق رسانه های اجتماعی و جود دارد.
 5. مسائل امنیتی - این روز ها سازمان های امنیتی به حساب های مردم دسترسی دارند که باعث می شود حریم خصوصی تقریبا" به خطر افتد. شما هرگز نمی فهمید چه موقع مأمور تحقیق در باره مسأله ای که اشتباها" یا ناخواسته در اینترنت بحث کرده اید به سراغ شما خواهد آمد.
 6. شهرت - رسانه های اجتماعی به آسانی می توانند شهرت شخص را به آسانی با ایجاد یک داستان دروغی و پخش آن در رسانه های اجتماعی خراب کنند. به همین ترتیب هم کسب و کار ها می توانند با شهرت بدی که در رسانه های اجتماعی منعکس می شود متمل خسارت شوند.
 7. تقلب و مسائل ارتباط - اکثر افراد از رسانه های اجتماعی برای پیشنهاد و ازدواج با یکدیگر استفاده کرده اند. اما، بعد از چند وقت متوجه شده اند که تصمیمشان اشتباه بوده و جدا می شوند. همچنین، زوج ها با دادن اطلاعات نادرست و نشان دادن احساسات جعلی همدیگر را فریب داده اند.
 8. مسائل سلامتی - استفاده زیاد از رسانه های اجتماعی می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد. از آنجایی که ورزش کلید کاهش وزن است ، اکثر مردم به خاطر استفاده زیاد از سایت های شبکه های اجتماعی تنبل می شوند که در نتیجه در زندگی روز مره اختلال ایجاد می کند.
 9. رسانه های اجتماعی باعث مرگ می شوند - نه صرفا" با استفاده از آن، بلکه با دنبال کردن چیز های عجیب و غریب که روی اینترنت به اشتراک گذاشته می شود. برای مثال، دوچرخه سواران که حرکات غیر ضروری عجیب انجام می دهند یا افرادی که روی قطار می پرند و سایر حرکات عجیب تهدید کننده زندگی. این نوع حرکات موفقیت آمیز که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود توسط نوجوانان انجام می گیرد.
 10. الکل و مواد مخدر را فریبنده می سازد - یکی از معایب رسانه های اجتماعی این است که افراد شروع به دنباله روی از ثروتمندان یا معتادان به مواد مخدر می کنند و نظرات و ویدئو های خود را روی وب به اشتراک می گذارند که در نهایت الهام بخش دیگران برای پیروی از آن و معتاد شدن به مواد مخدر و الکل می شود.

محاسن رسانه های اجتماعی برای جامعه:

 1. اتصال - اولین و اصلی ترین حسن رسانه های اجتماعی اتصال است. مردم از هر کجا می توانند با هر کسی، صرف نظر از موقعیت مکانی و منطقه ارتباط بر قرار کنند. زیبایی رسانه اجتماعی در این است که شما می توانید با هر کسی برای یادگیری و به اشتراک گذاشتن افکارتان ارتباط بر قرار کنید.
 2. آموزش - رسانه های اجتماعی فواید زیادی برای دانش آموزان و معلمان دارند. بسیار اسان است که از طریق رسانه های اجتماعی از دیگرا ن که متخصص یا حرفه ای هستند بیاموزیم. شما می توانید هر کسی را برای یادگیری دنبال کنید و دانشتان را در هر زمینه ای افزایش دهید. صرف نظر از موقعیت مکانی یا زمینه تحصیلاتتان بدون پرداخت هزینه ای خود را آموزش دهید.
 3. کمک - می توانید مسائلتان را با جامعه به اشتراک بگذارید و کمک بگیرید. چه کمک از لحاظ پول باشد یا در مورد مشاوره، می توانید آن را از جامعه ای که با آن در ارتباط هستید دریافت کنید.
 4. اطلاعات و به روز رسانی - مزیت اصلی رسانه اجتماعی این است کهشما خودتان را با آخرین وقایع روز گوشه و کنار جهان روز آمد می کنید. اکثر اوقات، تلویزیون و رسانه های چاپی سو گرفته هستند و پیام واقعی را نمی رسانند. به کمک رسانه های اجتماعی می توانید با انجام تحقیقاتی حقیقت و اطلاعات درست را دریافت کنید.
 5. ارتقاء - چه کسب و کاری آنلاین دارید یا آفلاین، می توانید کسب و کارتان را به بیشترین مخاطبانتان بشناسانید. کل دنیا برای شما باز است و می توانید برای آن ها تبلیغ کنید. این باعث می شود که کسب و کار ها سود آورو ارزان تر باشند چون بیشتر هزینه های کسب و کار مربوط به تبلیغ و ترویج است. این هزینه ها می تواند با شرکت مداوم و منظم در رسانه های اجتماعی به منظور ارتباط با مخاطبین درست تقلیل یابد.
 6. هدف اصیل - رسانه های اجتماعی می تواند برای هدف های اصیل هم استفاده شود. برای مثال، ارتقای سازمان غیر انتفاعی غیر دولتی، فعالیت های رفاه اجتماعی، و کمک های مالی برای افراد نیازمند. مردم از رسانه های اجتماعی برای اهدای کمک به مردم نیازمند استفاده می کنند و این راهی سریع برای کمک به چنین افرادی است.
 7. آگاهی - رسانه اجتماعی آگاهی هم ایجاد می کند و درمورد نحوه زندگی مردم نوآوری می کند. این رسانه اجتماعی است که به مردم کمک کرده چیز های جدید و نوآورانه ای را کشف کنند که می توانند زندگی شخصی را ارتقاء دهند. از کشورزان گرفته تا معلمان، از دانش آموزان گرفته تا وکلا، هر فردی از افراد جامعه می توانداز رسانه های اجتماعی و عامل آگاهی رسانی آن بهره مند شود.
 8. کمک به دولت و سازمان ها برای مبارزه با جرم و جنایت - این هم یکی از مزایای رسانه های اجتماعی است که به دولت ها و سازمان های امنیتی کمک می کند جاسوسی کنند و برای مبارزه با جرم و جنایت مجرمان را دستگیر کنند.
 9. بهبود شهرت کسب و کار - درست همان طور که می تواند شهرت هر کسب و کاری را خراب کند، می تواند فروش و شهرت کسب و کار را هم بهبود بخشد. نظرات مثبت در باره یک شرکت می تواند به حسن نیت و فروش آن کمک کند. چون مردم آزادند هر چه را می خواهند روی رسانه های اجتماعی به اشتراک گذارند، اما وقتی کلمات خوب به اشتراک گذاشته می شود تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
 10. کمک به ساختن جوامع - از آن جا که در جهان ما ادیان و اعتقادات مختلفی وجود دارد رسانه های اجتماعی به ساختن و مشارکت در جامعه دینی و اعتقادیمان کمک می کند تا در باره آن صحبت کنیم و بیاموزیم .همچنین، افراد جوامع مختلفمی توانند با هم مرتبط شده و در باره مطالب مربوط بحث کنند و آن ها را به اشتراک گذارند. برای مثال، عاشقان بازی ها می توانند به گروه های طرفدار بازی ها، عاشقان اتومبیل به گروه های دوستدار اتومبیل، و نظایر آن ملحق شوند.

این ها برخی از محاسن و معایب رسانه های اجتماعی برای جامعه است. به هر حال، در مورد این که در رسانه های اجتماعی چه مسیری را طی کنیم مزایا و معایب کافی برای تصمیم گیری وجود دارد.منبع:www.techmaish.com

مطالب مفید و گزیده علمی، فنی، اجتماعی را که ازمنابع معتبر خارجی برای شما ترجمه شده و نیز نوشته های منشور را در سایت منشور منشوربخوانید

اگر از دوستداران و طالبان برند های معروف اتومبیل های خارجی هستید ارزیابی آن ها توسط کارشناسان خبره را در سایت منشورملاحظه کنید