علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

هوش مصنوعی می تواند جنایات گروه تبهکاران را شناسایی کرده و توفان اخلاقی آتشینی را برانگیزدهوش مصنوعی

نوشته: Matthew Hutsonترجمه: منشور

هنگامی که فردی یک رهگذر را کتک می زند، از فروشگاهی سرقت می کند، یا با خون سردی کسی را می کشد، پلیس می خواهد بداند که آیا مجرم عضو یک باند بوده است: آیا باید یک نیروی ویژه عملیاتی بفرستد؟ آیا باید انتظار یک جنایت را به تلافی آن داشته باشد؟ اینک الگوریتم جدیدی سعی در خودکار کردن فرایند شناسایی جنایات باند تبهکاران دارد. اما برخی از دانشمندان هشدار می دهند که برنامه به دور از خشونت گروه تبهکاران ممکن است با تخریب اعتماد به جوامع برخلاف آن عمل کند یا به مردم بیگناه تهمت عضویت در باند را بزند.

این مسأله تنش هایی را ایجاد کرده است. در ارائه برنامه جدید در این ماه ، یکی از افراد مخاطب چنان عصبانی شد که با هیجان به سخنرانی یورش برد و برخی از سازندگان برنامه در باره چگونگی استفاده از آن خاموش ماندند.

بلیک لیموین (Blake Lemoine) مهندس نرم افزار گوگل در مونتین ویو کالیفرنیا که طرق کاهش سوگیری در هوش مصنوعی را مطالعه کرده است می گوید: "این قطعا" کاری با قصد و نیت خوب است. اما آیا محققان عوارض احتمالی ناخواسته را هم در نظر گرفته اند؟"

سال هاست که دانشمندان از الگوریتم های کامپیوتری برای ترسیم نقشه شبکه های جنایی، و یا حدس زدن این که کجا و چه وقت ممکن است جنایت های آتی اتفاق بیفتد استفاده می کنند، شیوه ای که به پیش بینی پلیسی معروف است. اما کار اندکی در مورد نسبت دادن جرم های گذشته به باند تبهکاران انجام شده است.

در مطالعه جدید، پژوهشگران سیستمی را ایجاد کرده اند که می تواند جرمی را به عنوان جرم مرتبط با تبهکاران براساس تنها چهار جزء اطلاعات شناسایی کند : سلاح اولیه، تعداد مظنون ها، محله، و محل وقوع جرم (مثل کوچه یا نبش خیابان). داگ هوبرت (Doug Haubert)، دادستان شهر لانگ بیچ کالیفرنیا و نویسنده استراتژی های پیشگیری از باند تبهکاران، می گوید: چنین تجزیه و تحلیلی که می تواند به مشخص کردن جرائم قبل از بررسی کاملشان کمک کند می تواند نحوه پاسخگویی پلیس را تغییر دهد.

به منظور طبقه بندی جرائم، محققان چیزی را اختراع کرده اند که به آن شبکه های عصبی مولد نسبی گفته می شود. شبکه عصبی از لایه های عناصر کوچک محاسباتی ساخته شده که داده ها را به روشی مشابه عصب های مغز پردازش می کند، نوعی یادگیری ماشینی که اگر قضاوت های آن درست باشد بر اساس بازخورد اصلاح می شود. در این مورد، محققان با استفاده از داده های 2014 تا 2016 اداره پلیس لس آنجلس در کالیفرنیا در مورد بیش از 50000 قتل مرتبط با باند تبهکاران و غیر باند تبهکاران، حملات شدید، و سرقت، الگوریتم خود را آموزش دادند.

پژوهشگران سپس الگوریتم خود را روی مجموعه های دیگری از داده های اداره پلیس لس آنجلس آزمایش کردند. شبکه "تاحدی مولد " بود چون حتی وقتی خلاصه داستان افسری را در باره جرم دریافت نمی کرد می توانست از چهار عامل ذکر شده در فوق برای پر کردن اطلاعات مفقود استفاده کند و سپس از تمام قطعات برای نتیجه گیری این که آیا جرم مربوط به باند تبهکاران بوده است، استفاده کند. گروه تحقیق در کنفرانس این ماه هوش مصنوعی، کردار شناسی، و جامعه در نیو اورلئان لوئیزیانا گزارش داد که الگوریتم نسبتا" مولد در مقایسه با نسخه تکمیل نشده شبکه که از این رهیافت تازه استفاده نمی کرد، اشتباهات را نزدیک به %30 کاهش داده است. پژوهشگران هنوز صحت الگوریتم خود را در مقایسه با افسران آموزش دیده آزمایش نکرده اند.

پیت برناپ (Pete Burnap)، دانشمند علوم کامپیوتردر دانشگاه کاردیف که داده های جرم و جنایت را مطالعه کرده می گوید این یک "مقاله جالب" است. او می گوید گرچه پیش بینی ها می تواند مفید باشد اما ممکن است بهتر از شم و درک افسران نباشد. هوبارت (Haubert) موافق است اما می گوید گاهی اوقات کمک گرفتن از مدل سازی داده ها می تواند "نتایج بهتر و سریع تری" فراهم کند. چنین تحلیل هایی به ویژه در مناطق شهری بزرگ، جایی که داده های زیادی موجود است، مفید خواهد بود."

اما پژوهشگران شرکت کننده در گفتگو های کنفرانس هوش مصنوعی، کردار شناسی، و جامعه در طول پرسش و پاسخ بعد از گفتگوها، نگرانی هایی را ابراز داشتند. گروه تحقیق چگونه می تواند مطمئن باشد داده های آموزشی از ابتدا سو گیری نداشته اند؟ چه اتفاقی می افتد وقتی به فردی اشتباها" برچسب عضو باند می خورد؟ لیموین (Lemoine) با فصاحت پرسید آیا پژوهشگران الگوریتم هایی را هم ساخته اند که به جوامعی که به شدت زیر نظر پلیس هستند کمک کند حملات پلیس را پیش بینی کند.

هاو چان (Hau Chan) دانشمند علوم کامپیوتر که اینک در دانشگاه هاروارد کار می کند و ارائه دهنده مقاله بود پاسخ داد که نمی تواند مطمئن باشد چگونه از ابزار جدید استفاده می شود. او گفت: " من فقط یک مهندس هستم." لیموین شعر ترانه ای را در باره ورنر فون براون (Wernher von Braun)، دانشمند موشکی زمان جنگ، با لهجه غلیظ آلمانی نقل کرد که می گفت: "وقتی که موشک ها بالا می روند چه کسی اهمیت می دهد کجا فرود می آیند؟" و سپس با عصبانیت خارج شد.

لیموین در تماس بعدی برای اظهار نظر گفت که با چان صحبت کرده تا اختلاف را بر طرف کند. او گفت : "من الزاما" فکر نمی کنم که باید یا نباید ابزاری برای پلیس بسازیم (او تصریح کرد که نظرش شخصی است و نه به عنوان نماینده گوگل). فکر می کنم وقتی چیزهای قدرتمندی می سازید مسئولیت دارید که حد اقل در نظر بگیرید چگونه می توان از آن استفاده کرد."

دوتا از نویسندگان ارشد مقاله، طی مصاحبه بعدی خود حدود 20 دقیقه را صرف دفع چنین پرسش هایی کردند. جفری برانتینگهام (Jeffrey Brantingham) انسان شناس دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس گفت: "در حال حاضر گفتنش سخت است. این تحقیق پایه است." میلیند تامب (Milind Tambe) دانشمند علوم کامپیوتر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس موافقت کرد. آیا ابزاری که برای طبقه بندی جنایات ارازل و اوباش طراحی شده ممکن است، به عنوان مثال، برای طبقه بندی جرم تبهکاران استفاده شود؟ چنین نمی گویند.

پژوهشگران خوشحالند که در مورد سایر کاربرد های شبکه های عصبی مولد نسبی صحبت کنند: طبقه بندی جرائم حیات وحش، بهبود مدیریت مراتع، و پیش بینی این که کدام افراد بهترین وسیله اشاعه اطلاعات بهداشت عمومی به هم مسلکان خود می باشند. اساسا" همیشه در مورد یک وضعیت فقط اطلاعات جزئی داریم که تقریبا" همیشه هم همین طور است.شناسایی تب منبع:www.sciencemag.org

از رتبه بندی و قیمت تقریبی خودرو های معروف جهان در سایت منشورمطلع شوید