علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

آیا هدف قرار دادن سلول های ایمنی راه جدیدی برای مبارزه با فشار خون است؟فشار خون

نوشته: Mitch Leslieترجمه: منشور

دیوید هریسون (David Harrison)، زیست شناس عروقی دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل، و همکارانش دریافته اند که مبتلا کردن موش ها به فشار خون آسان است. فقط باید منظما" به آن ها هورمون آنژیو تانسین II داد. اما اگر مولکولی به نام 2-HOBA را با آب آشامیدنی حیوان مخلوط کنید فشار خونشان تقریبا" به حالت عادی باز می گردد.این مشاهدات می تواند رهیافتی ابتکاری به درمان فشار خون در افراد باشد.

این مولکول که از گندم سیاه گرفته می شود به لحاظ روشی که به نظر می رسد عمل می کند - با تأثیر گذاری بر سلول های ایمنی - متمایز است. توماس گوزیک (Tomasz Guzik) زیست شناس عروقی دانشگاه گلاسکو در انگلستان می گوید: "سیستم ایمنی بازیگر غیر منتظره اما مهمی در فشار خون است." دانشمندان اکنون مشکوکند که سلول های ایمنی با عوامل به رسمیت شناخته شده ای چون استرس و نمک رژیمی در بالا بردن فشار خون همدستی می کنند. آزمایش های ایمنی 2-HOBA بر روی افراد اینک در حال انجام است و هریسون (Harrison) که دارای پروانه ثبت اختراع برای استفاده از آن برای فشار خون است امیدوار است یک کار آزمایی بالینی کامل را پیاده کند که ممکن است منجر به نوع جدیدی از درمان ها شود که با محدود کردن سیستم ایمنی عمل می کند.

بیش از یک میلیارد نفر در سراسر دنیا مبتلا به فشارخون هستند که باعث حمله قلبی، سکته مغزی،آسیب کلیه، زوال عقل، و سایرناخوشی ها می شود. داروهای کنونی شامل داروهای مدر است که موجب کاهش میزان آب بدن می شوند و بندآور β که میزان خون پمپ شده توسط قلب راکاهش می دهد. با این حال، حدود %15 تا %20 بیماران بهبود پیدا نمی کنند. گرانت دراموند (Grant Drummond) زیست شناس عروقی از دانشگاه لاترب ملبورن در استرالیا می گوید: "واضح است که در حال حاضر شرایط را به شایستگی مدیریت نمی کنیم."

دانشمندان ابتدا در 50 سال پیش پیشنهاد کردند که سیستم ایمنی بدن فشار خون را تغییر می دهد. اما مطالعه ای که توسط هریسون، گوزیک و همکارانشان در 2007 انجام گرفت نقطه تحولی بود. این پژوهشگران آنژیوتانسین II را به موش هایی که به صورت ژنتیکی تغییر یافته بودند تا فاقد دو نوع سلول ایمنی: سلول های B و سلول های T باشند، تزریق کردند. فشار خون این حیوانات 20 واحد پایین تر از سطح گروه کنترل بود که هورمون هم دریافت کرده بودند. وقتی محققان سلول های T را در جوندگان تغییر یافته ترمیم کردند فشار خون آن ها بالا رفت. توماس کافمن (Thomas Coffman) کلیه شناس دانشکده پزشکی دانشگاه ملی سنگاپور می گوید این نتیجه: "یافته مهمی بود که موجب انفجار علاقه به این رشته گردید."

در 2011، ارنستو شیفرین (Ernesto Schiffrin) زیست شناس دانشگاه مک گیل در مونترال کانادا و همکارانش رویه مخالفی را پیش گرفتند. آن ها سلول های T تنظیم کننده کاهش ایمنی را به موش های مبتلا به فشار خون تزریق کردند و گزارش دادند که سلول ها فشار خون را مهار می کنند و آسیب رگ های خونی را که حیوانات از آن رنج می برند کاهش می دهند. کافمن می گوید: "داده ها، حد اقل در مدل های حیوانی، حاکی از آن است که سیستم ایمنی در فشار خون دخیل است." برخی مطالعات انسانی هم نشاندهنده این ارتباط است. برای مثال، در یک مقاله سال 2006 محققان آشکار نمودند که بعد از این که بیماران پسوریازیس یا آرتریت روماتوئید شروع به مصرف دارو های مهارکننده ایمنی کردند فشار خونشان بیش از %10 کاهش یافت.

پژوهشگران شک دارند که سلول های ایمنی موجب تحریک فشار خون شوند. دراموند می گوید: "سیستم ایمنی احتمالا" بعد از حضور برخی از عوامل خطر سنتی به کار می افتد." این عوامل که می تواند شامل رژیم غذایی پر نمک، استرس، و فعال شدن بیش از حد شاخه سمپاتیک سیستم عصبی باشد محرک افزایش اولیه فشار خونی شود که به عروق خونی آسیب می زند.شیفرین می گوید: سلول های ایمنی آن آسیب را شناسایی می کنند و پاسخ آن ها موجب "دایره خبیثه ای می شود که منجر به اافزایش فزاینده فشار خون می گردد."

برت میچل (Brett Mitchell) فیزیولوژیست کالج پزشکی تگزاس می گوید سلول های ایمنی علاوه بر سایر اثرات، عملکرد لایه آندوتلیال، پوشش عروق خونی را مختل کرده و "همه چیز های خوبی را که سلول های آندوتلیال تولید می کنند " خنثی می سازد. برای مثال، این سلول ها به طور معمول اکسید نیتریک آزاد می کنند که باعث شل کردن رگ های خونی و کاهش فشار خون می شوند و سلول های ایمنی مانع تولید اکسید نیتریک می شوند. این سلول ها همچنین در کلیه ها خرابی به بار می آورند و اعضای بدن را تحریک می کنند تا سدیم بیشتری نگه دارند که به نوبه خود بدن را تحریک می کنند آب بیشتری نگه دارد.

هریسون می گوید: " پرسش این دهه" این بوده که چه چیز سلول های ایمنی را روشن می کند. تیم او فکر می کند یک سیگنال را جدا کرده است: چربی های اکسید شده تحت عنوان ایزو کتال که در درون سلول های خونی تشکیل می شوند. در سال 2014، او و همکارانش کشف کردند که این مولکول ها در برخی از سلول های ایمنی موش های مبتلا به فشار خون بالا به طور غیر معمول فراوان است و این در مورد بیماران مبتلا به فشار خون هم صادق است. ایزو کتال ها به پروتئین ها چسبیده و به آن ها آسیب می زنند و گروه هریسون دریافتند که پروتئین های آسیب دیده حاصله سلول های ایمنی معروف به سلول های دندریتیک را تحریک می کند که آن هم به نوبه خود سلول های T را فعال می کند. ریچارد جانسون (Richard Johnson)، متخصص کلیه پردیس پزشکی آنشوتز دانشگاه کلرادو در آرورا می گوید: "این یک مورد بسیار خوب است".

درمان فشار خون احتمالی هریسون، 2-HOBA، بوسیله محدود کردن انتهای فعال ایزو کتال ها، آن ها را خنثی می کند. این احتمالا" به دفاع ما در برابر بیماری زا ها آسیب نمی زند. اما پژوهشگران بر سر این عقیده که آیا داروهای قوی تر کاهنده ایمنی را که بیماران برای بیماری هایی چون پسوریازیس، بیماری کرون (بیماری روده)، و آرتریت روماتوئید مصرف می شود آزمایش کنند اختلاف نظر دارند. شیفرین معتقد است که ریسک استفاده از این داروها در فشار خون، که مردم می توانند سال ها با آن زندگی کنند، بسیار بالاست. او می گوید: "ما نمی خواهیم به خاطر بازی با سیستم ایمنی بیمار علائم مرگباری را در او ایجاد کنیم. "

اما دروموند می گوید چنین داروهایی می توانند به عنوان درمان های کوتاه مدت که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند عمل کند. او می گوید: "بسیار مهم است که ما فشار خون را تحت کنترل در آوریم و کارآزمایی بالینی برخی از این داروها توجیه قوی دارد."منبع:www.sciencemag.org

ترجمه مقالات مفید منابع معتبر علمی در زمینه های گوناگون علمی، فنی، و اجتماعی را در منشوربخوانید