علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

آیا بیت کوین یک حباب استبیت کوین

نوشته:Akash Chetwaniترجمه: منشور

پاسخ به این سئوال بسیار دشوار است. میزان متغیر ها و شک و تردید ها حیرت آور است. اجازه دهید گام به گام به شما بگویم چرا.

کلید پاسخ به این پرسش در درک ماهیت اصلی بیت کوین و معنی کلمه "حباب" نهفته است.

حباب چیست ؟

ویکی پدیا می گوید: "حباب اقتصادی یا حباب دارایی (که گاهی هم به عنوان حباب سوداگرانه، حباب بازار، حباب قیمت، حباب مالی، جنون سوداگرانه، یا بادکنک مطرح می شود) عبارت است از معامله یک دارایی به قیمتی یا در محدوده قیمتی که که به شدت بالاتر از ارزش واقعی دارایی است."

اینوستوپدیا می گوید: "حباب یک چرخه اقتصادی است که افزایش سریع قیمت دارایی درپی یک رکود اقتصادی مشخصه آن است. این جریان از افزایش قیمت دارایی بدون توجیه مبانی دارایی و رفتار افراط آمیز بازار ایجاد می شود."

به سادگی می توان گفت، حباب در امور مالی به سادگی وقتی اتفاق می افتد که قیمت یک سرمایه گذاری به سطوح بسیارناپایدار رشد می کند به شیوه ای بیش از آنچه ارزش واقعی سرمایه گذاری است، مثل این می ماند که مردم برای هویجی که 2 دلار ارزش دارد 3000 دلار بدهند.

حالا تصمیم گیری در مورد این که بیت کوین یک حباب است یا خیرکار آسانی نیست عمدتا" به خاطر این که ما ارزش واقعی آن را نمی دانیم.

در حال حاضر قیمت بیت کوین 16000 دلار است. با قیمت 0.08 آغاز شد و این بدین معناست که اینک قیمت آن 200000 برابر شده است.

اما چه می شود اگر واقعا" بیشتر از این بیارزد؟ چه می شود اگر ارزش آن 100000 دلار یا حتی 500000 دلار باشد؟ این باعث کم ارزش گذاری می شود و بدین معنی است که بیت کوین قطعا" یک حباب نیست.یا می تواند بی ارزش باشد که در این صورت بزرگترین حبابی خواهد بود که بشر تاکنون دیده است.

الذا این سئوال پیش می آید که پس ارزش واقعی بیت کوین دقیقا" چقدر است؟

پی بردن به ارزش واقعی طلا بسیار ساده تر است. شکل پذیر است، زیباست، ذخیره با ارزشی است، و برای ساختن جواهر آلات از آن استفاده می شود و در مقایسه با بیت کوین بسیار بسیار سخت تر است.

این موضوع مرکز بحث های زیادی در میان برخی از بزرگترین پیشکسوتان مالی زمان ما بوده است. برخی از مردم ادعا می کنند که بیت کوین آصلا" هیچ ارزش واقعی ندارد. برخی دیگر می گویند ارزش واقعی آن از غیر متمرکز بودن، قابل برنامه ریزی بودن، و کمیابی آن نشأت می گیرد. اما این کاملا" قانع کننده نیست چون اگر یک سرمایه گذاری بخواهد ارزش واقعی داشته باشد لازم است یک ویژگی بسیار مهم داشته باشد - کارآیی.

کارآیی بیت کوین چیست؟

ساده است. بیت کوین به عنوان وسیله مبادله استفاده می شود. می گویید بسیار خوب. اما استفاده از آن به عنوان وسیله مبادله به این معنی نیست که ارزش آن می تواند تا 100000 دلار یا 500000 دلار بالا رود! اوه، اما می تواند، قطعا" می تواند. اجازه دهید نشانتان بدهم.

بگذارید یک محاسبه خیلی ساده بکنیم. پول هم یک وسیله مبادله است. آیا می توانیم بفهمیم چقدر پول در سراسر جهان در گردش است؟ البته می توانیم. شاخص عرضه پول (M0) ارزش اسکناس و سکه های موجود در بازار را به ما می دهد. این رقم در حال حاضر 5 تریلیون است.

چقدر پول روی زمین وجود دارد؟

چقدر پول در جهان وجود دارد و چرا هرگز رقم دقیق آن را نشنیده اید. یک دقیقه صبر کنید! ما معاملات را تنها با اسکناس کاغذی نمی کنیم. ما حساب های بانکی هم داریم! به این ترتیب ما باید تعریفمان از پول را به پولی که می توانیم با آن معاملات را انجام دهیم گسترش دهیم. به این پول گسترده می گویند.

پول گسترده

برآورد می شود میزان پول گسترده حدود 80 تریلیون باشد - یعنی میزان پول موجود در جهان - و چرا هرگز رقم دقیق آن را نشنیده اید. کارشناسان دیگر می گویند پول گسترده کمی بیشتر، حدود 90 تریلیون، است.

ما می توانیم جایی در میانه دیدار کنیم؟ فرض کنیم که پول گسترده حدود 85 تریلیون است. این تمام پول دنیا است که می تواند به عنوان وسیله مبادله برای انجام معاملات استفاده شود.

در زمانی که این مطلب نوشته می شود قیمت بیت کوین 16000 دلار است و تعداد بیت کوین های در گردش 16.8 میلیون سکه است که ارزش بازار آن برابر با 270 میلیارد دلار می شود. حال اگر 270 میلیارد را به 85 تریلیون پول گسترده تقسیم کنیم حاصل آن %0.32 می شود و این بدین معنی است که بیت کوین در حال حاضر %0.32 پول گسترده را تشکیل می دهد. در طول ده سال آینده این رقم ممکن است به %5 یا %10 یا حتی %15 و یا %0 برسد. بگذارید هر سه سناریو را بررسی کنیم.

سناریو اول - بیت کوین %5 پول گسترده است. این بدان معنی است که ارزش بازار بیت کوین 4 تریلیون است. اگر این رقم را به 21 میلیون سکه تقسیم کنیم قیمت حیرت آور هر سکه 190000 دلار می شود! !

سناریو دوم - بیت کوین %10 پول گسترده است. میزان سناریوی اول را دو برابر کنید. ارزش هر سکه بیت کوین 380000 دلار می شود! !

سناریو سوم - بیت کوین رقم بزرگ %15 پول گسترده است. میزان سناریوی اول را سه برابر کنید. ارزش هر سکه بیت کوین 570000 دلار می شود! !

البته، ما در اینجا هیچ یک از خطرات را محاسبه نکرده ایم. دولت ها می توانند بیت کوین را به خاطر گریز از مالیات و پرداخت های گمنام کاملا" تحت فشار قرار دهند. ممکن است ارزش هر سکه بیت کوین به صفر دلار برسد.

و ما یک نکته مهم را فراموش کرده ایم - توانایی آزاد کردن بیت کوین های جدید. اگر یک گروه یا شرکت های خاص ترتیب آزاد سازی بیش از %51 بیت کوین را بدهند می توانند ویژگی های بیت کوین را کنترل کنند. پیامد این ها چیست؟

این پیامد ها عظیم است و می توانند قابلیت اعتماد و ثبات پر طرفدار ترین پول رمز نگاری شده جهان را در هم بشکنند.

آیا چنین اتفاقی می افتد؟ بنظر نمی رسد در حال حاضر احتمال داشته باشد. اما مطمئن نیستیم.

گزارش های زیادی هم وجود دارد که ادعا می کنند بیت کوین از بین خواهد رفت.

روگوف (Rogoff)، اقتصاد دان، که کتابی در باره ارزها نوشته است می گوید قیمت بیت کوین سقوط خواهد کرد.

دیوید استاکمن (David Stockman) می گوید تب بیت کوین توسط سرمایه گذارانی "واقعا" احمق" کنترل می شود و بزودی با یک سقوط نابود خواهد شد. متخصصان می گویند بزرگترین حباب بیت کوین عصر ما باعث می شود خارج از کنترل ما کاهش یافته و سقوط کند.

به طور خلاصه، بالا رفتن و پایین آمدن ارزش بیت کوین بستگی به سه عامل عمده دارد:

  1. چند نفر بیت کوین را انتخاب کرده اند
  2. قابلیت آزاد کردن بیت کوین های جدید
  3. دخالت دولت در رابطه با بیت کوین

پس بالاخره بیت کوین یک حباب است یانه؟ من شخصا" فکر می کنم هست. اما من فقط فردی عادی با عقیده شخصی هستم. واقعیت این است که هیچ راهی برای اظهار نظر قطعی وجود ندارد و پاسخ صریح به این سئوال پیچیده تر از ان است که تصور می کنیم.منبع:www.quora.com

ترجمه مقالات مفید منابع معتبر علمی در زمینه های گوناگون علمی، فنی، و اجتماعی را در منشوربخوانید