علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

هفت چیز که در باره تغییرات آب و هوایی باید بدانیدتغییرات آب و هوایی


نوشته:

برگردان منشور

این یک افسانه، غلط اندازی، یا توطئه در میان دانشمندان نیست. همچنان که در باره مسیرمان بحث می کنیم اجازه دهید حقایقی که این سفر را ناگزیر کرده است، بیاد آوریم.

 1. دنیا دارد گرمتر می شود
 2. درجه حرارت زمین سال به سال بالا و پائین می رود، اما در طول نیم قرن گذشته زیاد بالا رفته است.

  گرما در 2016 رکورد تاریخی 2015 را شکست که آن هم رکورد 2014 را شکسته بود. حرارت متوسط سطح کره زمین در سال گذشته که از اندازه گیری های هزاران ایستگاه هوا شناسی، ایستگاه های شناور، و کشتی ها گردآوری شده بود 1.69 درجه فارنهایت گرمتر از متوسط قرن بیستم بود. ماهواره هایی هم که هوا را بررسی می کنند روند گرم شدن را به روشنی مستند کرده اند.

 3. دلیل آن ما هستیم
 4. اکسید کربن سیاره را گرم می کند و ما عمدتا" از دهه 1960 میزان آن را در هوا تقریبا" دو برابر کرده ایم.

  پدیده ال نینو، با آزاد سازی موقت گرما از اقیانوس آرام رکورد درجه حرارت سال گذشته را بالا برد. اما هیچ دلیل طبیعی، روند گرمایشی نیم قرن اخیر را توضیح نمی دهد. چرخه های خروجی خورشید هر 11 سال یک بار بالا و پائین می رود؛ فوران گاه و بیگاه آتشفشانی ها سیاره را خنک می کند. اما گاز کربنیک و سایر گازهای گلخانه ای منتشر شده توسط انسان بطور مداوم بالا رفته و پوششی ضخیم را تشکیل می دهد که گرما را در سطح زمین حبس می کند.

 5. مطمئن هستیم
 6. بیش از 9 نفر از 10 نفر دانشمندان آب و هوا متفق القول هستند که انتشار کربن توسط ما دلیل اصلی گرمایش جهانی است.

  ما از دهه 1800 در باره اثرات گلخانه ای می دانسته ایم. فیزیکدان سوئدی اسوانته آرنیوس (Svante Arrhenius) در 1896 حتی پیش بینی کرد که اکسید کربن حاصل از سوختن ذغال سنگ سیاره زمین را گرم خواهد کرد. او آن را چیز خوبی می دانست - و چقدر بد از آب درآمد هنوز موضوعی قابل بحث است. اما واقعی است و خطرناک است.

 7. یخ ها دارند به سرعت ذوب می شوند
 8. یخ های اقیانوس منجمد شمالی کاهش یافته و یخچال ها در سراسر جهان عقب نشینی می کنند. دریاها تا سال 2100 یک متر یا بیشتر بالا خواهند آمد.

  یخ های اقیانوس منجمد شمالی بیشتر از بقیه سیاره زمین گرم شده و لایه یخ آن نازکتر شده و نقصان یافته است. در سپتامبر گذشته، در اواخر فصل تابستان، میزان یخ حدود 825000 مایل مربع کوچکتر از میانگین بلند مدت آن بود - کاهشی برابر با اندازه مجموع آلاسکا و کالیفرنیا. این کاهش موجب تسریع گرمایش می شود، چون نور خورشید به جای آن که توسط یخ در فضا منعکس شود جذب اقیانوس تاریک می گردد.


  ذوب شدن یخ ها
 9. آب و هوا ویرانی به بار می آورد
 10. از سال 1980 تعداد بلایای اقلیمی در سراسر جهان بیش از سه برابر شده است.

  در قمار بازی آب و هوای ما، تغییرات اقلیمی تاس تقلبی بکار می برد. موجب یک خشک سالی یا طوفان خاص نمی شود بلکه چنین وقایعی را محتمل تر یا شدید تر می کند - و خیلی بیشتر، در مورد امواج گرما. طبق مطالعه ای که در سال گذشته منتشر گردید موج گرمای خارق العاده ای که حدود 70000 نفر را در سال 2003 در اروپا کشت، بایستی رویدادی باشد که یک بار در هر 500 سال اتفاق می افتد؛ اما در سطح فعلی گرمایش جهان، رویدادی شده که یک بار در چهل سال اتفاق می افتد. آن تجزیه و تحلیل در سال 2003 تنها در پاریس شاهد فزونی 506 مرگ بر اثر تغییرات آب و هوا بود. در مطالعه اخیر دیگری گفته شده که اگر این روند همچنان بدون کنترل ادامه یابد در اواخر این قرن مردمی که در کناره خلیج فارس زندگی می کنند ممکن است با روزهای آنچنان گرمی مواجه شوند که بیرون رفتنشان از منزل خطرناک باشد.

  این تنها گرما نیست؛ گرمایش جهانی به هوا رطوبت اضافه می کند و آن را از زمین و اقیانوس ازبین می برد. جایی که کمبود باران است، خشک سالی را بدتر می کند. وقتی باران یا برف می بارد، احتمال دارد خیلی شدید باشد. سیل 2016 پاریس یا هوستون را در نظر بگیرید. هنوز مسجل نیست که تغییرات آب و هوایی چگونه بر ایجاد طوفان و سایر گردباد های گرمسیری اثر می گذارد. اما با گرم کردن اقیانوس - منبع انرژی طوفان - احتمال دارد آن ها را شدید تر کند اگر چه ممکن است آن ها را کمتر کند.

 11. گونه ها در حال اضمحلال هستند
 12. هم اکنون حیوانات و گیاهانی که اینک محدوده شان خیلی گرم است نابود می شوند و پیامد آن انقراض است.

  در 2016 دانشمندان اعلام کردند که آخرین جونده موش گونه ای به نام Bramble Cay melomys که در جزیره کوچکی در تنگه تورس استرالیا یافت می شد قربانی نیروهایی چون بالا آمدن آب دریا گردیده و ناپدید شده است. این اولین مورد مستندی تلقی شده که پستانداری به خاطر تغییرات آب و هوایی به حد انقراض رسیده است. مطمئنا" این اتفاق ادامه خواهد یافت.


  انقراض
 13. ما می توانیم کاری برای آن بکنیم
 14. پیش بینی شده تجدید پذیر ها، منبع انرژی دارای سریعترین رشد، تا 2040 سه برابر شوند.

  بازارهای آزاد برای نتایج خود اغلب مورد تحسین قرار گرفته است. در این عصر ارتباطات، چیزی شبیه بازار آزاد عقاید وجود دارد. پس از خودتان بپرسید: اگر تغییرات آب و هوایی یک خطر جدی نبود آیا 195 کشور موافقت نامه پاریس را امضا می کردند و تعهد می کردند که گرمایش را زیر 2 درجه سانتی گراد نگه دارند؟

  گرچه تهدید دولت ایالات متحده به خروج از این پیمان بر آن سایه افکنده اما موافقت نامه به صورت نشانه امیدوار کننده ای پا برجاست. هزینه انرژی خورشیدی کاهش می یابد. حتی بدون مالیات کربن - مؤثرترین راه بازدارنده اقتصاد از سوخت های فسیلی - تجدید پذیر ها ممکن است به زودی منابع ارزانتر انرژی باشند. در سال 2015، در سطح جهانی، بیش از نیمی از ظرفیت تولید نیرو را به خود اختصاص دادند. انرژی خورشیدی در امریکا نیروی بیشتری را نسبت به جمعا" زغال سنگ، نفت، و گاز به کار گمارده است.

  تغییر مصرف سوخت فسیلی هنوز در آغاز راه است. هر جزء آن اهمیت دارد. بر اساس نتایج مطالعه ای در سال 2016، هر تن گاز کربنیکی که ما منتشر می کنیم 32 فوت مربع یخ قطب شمال را ذوب می کند و این بدان معنی است که امریکایی ها در هر سال به طور متوسط 525 فوت مربع را ذوب می کنند. هر ساختمان ذخیره کننده انرژی، هر دستگاه از دور خارج شده آلاینده هوا، و هرجریب جنگل حفاظت شده کمک می کند اما اگر دنیا به زودی تأمین انرژیش را به انرژی بدون کربن تغییر ندهد هیچ کدام از آن ها چندان مؤثر نخواهد بود.

منبع:www.nationalgeographic.com