علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

چیز های مهمی که در باره خوتان نمی دانستیدخود شناسی


نوشته: LORDZBبرگردان منشور

بالای معبد معروف یونانی در دلفی این شعار نوشته شده، "خودت را بشناس". اما به نظر بن فرانکلین، گفتن این آسانتر از انجامش است. او می نویسد: " سه چیز بسیار سخت وجود دارد: فولاد، الماس، و شناخت خود". برای کمک به انجام این وظیفه سخت، ده نکته وجود دارد که ممکن است از نظر شما دور مانده باشد.


معده شما هوشمند تر از آن است که فکر می کنید


معده شما سلول های عصبی بیشتری دارد از آنچه حیوانات در مغز واقعی خود دارند. مجموعه سلول های عصبی آن بقدری پیچیده است که بعضی ها آن را مغز دوم انسان می نامند. در حالی که برخی دیگر از اندام های بدن - برای مثال کف دست ها - هم سلول های عصبی بسیار زیادی دارند، معده به لحاظ این که می تواند به طور مؤثر برای خود فکر کند بی همتاست، بدین معنی که شما می توانید غذا را هضم کنید بدون آن که راجع به آن فکر کنید. آیا تا بحال ظاهرا" بدون هیچ دلیلی عصبی، بدخلق، یا خوشحال شده اید؟ آیا تا بحال بعد از یک غذای خیلی زیاد، خود را ناتوان از تمر کز یافته اید؟ احتمال دارد تا حدی معده تان مقصر باشد - همه این ها دلایلی برای خوردن عاقلانه.


به اندازه یک شمپانزه مو دارید


این مطلب شاید به محض این که در آینه به خودتان نگاه می کنید به نظر نادرست برسد (مگر این که مبتلا به پرمویی یا هایپرتریکوز باشید)، اما در واقع شما هم به اندازه بسیاری از پستانداران دیگر مو دارید. ما هم درست مثل شمپانزه سراسر بدنمان مو دارد - منتها خیلی ظریف تر و کوتاه تر از خویشاوندان پشمالویمان است. در هر اینچ مربع (6.4516 سانتی متر مربع) بدنمان به طور متوسط 500 تا 1000 پیاز مو داریم.

و اما پرموترین مخلوقات؟ سمور دریایی با نزدیک به یک میلیون تار مو در هر اینچ مربع، تمام حیوانات دیگر را شرمنده می کند.


یک معجزه هستید


معلمان زیست شناسی غالبا" سال را با تحسین دانش آموزانشان آغار می کنند. می گویند: " آفرین، شما اینک سخت ترین کاری را که باید در عمرتان انجام می دادید، انجام داده اید." وقتی دانش آموزان گیج و سر در گم نگاه می کنند معلم توضیح می دهد. همه ما زندگی را به صورت توپی کاملا" متقارن از سلول ها آغاز می کنیم - ولی کار بجایی می رسد که یک پیش، یک پشت، و دو پهلو داریم. چگونه یک سلول کروی می تواند منتج به به تشکیل حفره هایی به پیچیدگی چشم، گوش، و بینی شود؟ باید صاف شود، پیچ و تاب بخورد و شکل بگیرد. این اولین سوراخ را بوجود می آورد - مقعد را. معمولا" شوخی دوم معلم چنین است: همه انسان ها به صورت ماتحت شروع می شوند - به همین خاطر است که بعضی ها در تمام زندگیشان احمق باقی می مانند.


بخشی ویروس هستید


یکی از شگفتی های بزگتری که توسط پروژه ژنوم انسان بر ملا شد این بود که دقیقا" چقدر از DNA ما توسط ویروس ها ارائه شده است. ویروس ها نمی توانند به خودی خود تکثیر شوند، بنابراین بعضی از ویروس ها باید DNA خود را داخل یک سلول میزبان کنند تا بتوانند کپی شوند. اگر ویروس خودش را وارد یک سلول اسپرم یا تخمک کند، نوزاد حاصله ممکن است DNA ویروس را درهر یک از سلول های خود حمل کند. این اغلب در تکامل انسان اتفاق می افتد که نه کمتر از %9 ژنوم ما مستقیما" از ویروس ها مشتق شده است.


نمی توانید خود را غلغلک دهید


مگر این که اسکیزوفرنی داشته باشید. تصور می شود که غلغلک یک بخش کلیدی از پیوند انسان است، به خصوص بین بچه ها و والدینشان. وقتی ما بزرگ می شویم ممکن است دوست نداشته باشیم غلغلک داده شویم، اما بسیاری از مردم هرگز قادر نیستند بر حرکات عصبی و خندیدن ناشی از لمس شدن به طریقی خاص توسط شخص دیگری چیره شوند. با این حال، همان طور که همه می دانیم ما نمی توانیم خودمان را غلغلک دهیم چون مغز ما می داند دقیقا" چه انتظاری داشته باشد. اما در مورد اسکیزوفرن ها تشخیص این که آیا لمس کردن از جانب خودشان است آنقدرآسان نیست - بسیاری از آن ها با حرکت یک پر با دست خودشان به شدت می خندند.


بدنتان از شما جوان تر است


شما دائما" در حال تغییر هستید. هوا را می دمید و باز می دمید، می خورید و دفع می کنید. دائما" مولکول هایی را فرو می برید و یک سری را بیرون می دهید. اگر بعد از دوران بلوغ هستید احتمال دارد که هیچ یک از اعضای بدن شما به دوران کودکیتان تعلق نداشته باشد. این منجر به یک مسأله جالب می شود که هنوز به شدت مورد بحث فلاسفه است: اگر هر بخشی از بدن شما امروز فرق می کند آیا شما هنوز هم همان شخصی هستید که هنگام تولد بودید؟


تا حدی نابینا هستید


متأسفانه چشم شما یک نقص طراحی دارد: هر دوی آن ها یک نقطه کور دارند. این نقطه کور به اندازه کافی بزرگ است تا برای آن هایی که بینایی یک چشمشان را از دست می دهند مشکل ساز شود. خوشبختانه برای بسیاری از ما، این واقعیت که دو چشم داریم بدین معنی است که نقطه های کور مورد توجه قرار نمی گیرند.


می توانید بدون شمردن حساب کنید


وقتی گروه هایی از اشیاء چهارتایی به شما ارائه می شود نیازی ندارید آن ها را بشمارید تا متوجه شوید چند تا هستند. برای این گروه های کوچک، شما درکی غریزی از تعداد اقلام دارید. اعضای قبیله پیراها (Piraha) در برزیل، در زبانشان هیچ عددی ندارند و بنابر این قادر به شمارش نیستند با وجود این، حتی افراد این قبیله قادر به درک اعداد تا رقم چهار هستند.


ممکن است هیچ اختیاری نداشته باشید


این یک بحث بسیار شدید است: آیا شما در تصمیم گیری خود آزادید یا این که تصمیماتتان توسط نیروهای خارج از کنترل شما ساخته می شوند؟ استدلال های زیادی در مورد هر دو جهت این بحث ارائه شده، اما من در این جا بر روی آزمایشی تمرکز می کنم که توسط بنیامین لیبت (Benjamin Libet) بر روی یک بیمار انجام شد.

لیبت زمانی که مغز یک بیمار را مشاهده می کرد به او گفت دستش را هر وقت دلش می خواست تکان بدهد. لیبت دریافت که مغز تمایل به حرکت دست را، حتی قبل از آن که بیمار خودش از این تمایل آگاه باشد، ثبت کرده است. این نشان می دهد که ما ممکن است بدون فکر قبلی، بی آن که واقعا" تصمیمی بگیریم، عمل کنیم. فقط پس از آن به نظرمان می رسد که ما چیزی خارج از اختیارمان انجام داده ایم، چون ما عمل خود را بعد از وقوع آن توجیه می کنیم.


بدن شما راه راه است


بسیاری از پستانداران بدنی راه راه دارند: گربه ها خطوط یا تکه های بسیار واضحی دارند که به محض این که سلول های خاص شروع به نشان دادن ژن های مختلف می کنند بوجود می آید و سپس تنوع را به سلول های دیگر منتقل می کند. انسان ها هم فرقی ندارند، تنها این که راه راه های ما معمولا" نامرئی هستند. شما معمولا" می توانید این خطوط را - که خطوط بلاشکو نامیده می شوند - وقتی یک بیماری بر یک نوع سلول ، و نه سلول های مجاور، اثر می گذارد مشاهده کنید.منبع: listverse.com