علامت تجاری منشور

روایت ها

متن کامل

پنج موضوع داغ مدیریت اطلاعات در سال 2017اطلاعات


نوشته: Nick Ismailبرگردان منشور

براساس رویدادهای 2016، دنیای مدیریت اطلاعات یکی از پر شتاب ترین زمینه های تجارت است و 2017 می تواند سالی باشد که با ما سازگار شود.

تغییرات سریع در فن آوری و سیستم های نرم افزاری باعث شده که بسیاری از شرکت ها نتوانند از کسب و کار خود در برابر منسوخ شدن نرم افزار محافظت کنند. در نتیجه، قرار است از سال آینده به بعد، حفظ طولانی مدت دیجیتال یکی از زمینه های عمده رشد باشد چون شرکت ها به دنبال حفظ حافظه شرکت خود هستند.

تغییرات در قانون همراه با افزایش هزینه های ذخیره سازی و پیشرفت اداره داده های جهانی هم احتمال دارد در سال آینده بر صنعت تأثیر گذارد.

پنج چیز که در سال 2017 بر مدیریت اطلاعات تأثیر خواهند گذاشت عبارتند از:


 1. نگهداری طولانی مدت دیجیتال
 2. پیش بینی شده که %98 سازمان ها بایستی سوابق دیجیتالی خود را به لحاظ مسائل مربوط به پیروی از قانون، دفاع قانونی، دادخواهی، و پشتیبانی پایدار از شرکت به مدت طولانی نگه دارند. برای مثال، شرکت های ساختمانی باید سوابق کامل همه پروژه ها را - از نقشه گرفته تا چه مقدار آهن در طول ساخت و ساز استفاده شده - نگه دارند.

  در بسیاری از موارد، انتظار می رود این اطلاعات 30 تا 40 سال بعد از تکمیل ساخت و ساز، در صورت نیاز به تعمیرات یا پیش آمدن یک مورد قانونی، در پرونده بماند.

  با توجه به لزوم ذخیره سازی حجم چنین اطلاعات گسترده ای، ما شاهد استفاده شرکت های بیشتر و بیشتر از خدمات ابری (cloud services) مثل خدمات وب آمازون، آفیس 365، جعبه گوگل (Google Box)، و خدمات میزبانی پرونده و پشتیبان Dropbox می باشیم.

  این راه حلی ارزان و مؤثر برای مدتی کوتاه است اما در طولانی مدت تهدید های واقعی پیش می آورد. کهنه شدن نرم افزار و سخت افزار چالش مداومی است. در واقع، هر محتوایی که بیش از 10 سال از عمرش گذشته باشد در معرض خطر غیر قابل خوانده شدن قرار می گیرد چون سخت افزار، سیستم های عامل، برنامه ها، و فرمت فایل ها همچنان به توسعه سریع ادامه می دهند و تجربیات پیچیده تری از کاربر ارائه می کنند.

  این موضوعی کاملا" پیچیده است، موضوعی که نه همیشه در نظرگرفته می شود و نه درک می شود.

  به هر حال، به خاطر نیاز شرکت ها به ذخیره بیشتر و بیشتر اطلاعات و تغییرات منظم در قوانین و مقررات، احتمال پدید آمدن آگاهی ها و نیاز به راه حل های ذخیره طولانی مدت دیجیتال در 2017 با واقف شدن صنعت از این تهدید های ذاتی، وجود دارد.

 3. مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی اتحادیه اروپا (GDPR)
 4. مقررات در دنیای داده ها در حال تکامل است و تغییر عمده بعدی که می توانیم انتظار داشته باشیم مقررات قریب الوقوع حفاظت از اطلاعات عمومی اتحادیه اروپاست.

  گرچه بریتانیای مستقل در نهایت بخشی از آن نخواهد بود، اما در واقع احتراز از اجرای آن سخت خواهد بود. با به اجرا در آمدن آن در ماه مه 2018، مقررات جدید کاربردهای عمده ای برای همه بخش ها در مورد نحوه گردآوری، ذخیره، و دسترسی به داده ها به همراه خواهد داشت.

  به منظور کنترل داده های تمام شهروندان اروپایی، مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی اتحادیه اروپا، کنترل و حقوق بیشتری را در مورد اطلاعاتی که در باره افراد نگه داری می شود در اختیار آنان قرار می دهد.

  بنابراین، هر شرکتی که اطلاعات قابل شناسایی یک شهروند اتحادیه اروپا را، فارغ از این که در کجا مستقر است، نگه می دارد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت - با جریمه های خیلی بزرگ تا 20 میلیون یورو یا %4 گردش مالی جهانی (هر کدام بیشتر باشد) که می تواند برای نقض عمده مقررات مربوط به داده ها اعمال شود.

  با چنین تغییرات عمده قریب الوقوعی، ما انتظار داریم که ببینیم شرکت های بیشتری سیستم ها ی مدیریت و پردازش اطلاعات نفوذ ناپذیری را اجرا کنند که به آن ها اجازه خواهد داد شناسایی کنند چه اطلاعاتی دارند، کجا هست ، چطور می توان از آن استفاده کرد، و چه کسی مسئول آن است.

 5. داده های بلا استفاده
 6. همچنان که فن آوری به پیشرفتش ادامه می دهد و اینترنت چیز ها نفوذ کامل پیدا می کند، میزان داده های اضافی تولید شده دارد برای کسب و کار ها در 2017 تبدیل به یک مساله جدی فزاینده ای می شود، هم از لحاظ هزینه ذخیره سازی و هم از نظر ریسکی که در نهاد آن وجود دارد.

  دلایل زیادی وجود دارد که چرا شرکت ها صرفا" از حذف داده ها یا نابود کردن آن امتناع می کنند، حتی اگر هیچ استفاده ای برایشان نداشته باشد. دامنه این دلایل از ترس حذف اشتباه چیزی با ارزش گرفته تا فکر این که "من آن را نگه می دارم شاید در آینده مفید باشد" گسترده است.

  اما، تظاهر به این که مشکلی وجود ندارد یک گزینه نیست - به خصوص وقتی که لازم است تمام اطلاعات، از جمله داده های بلا استفاده، مطابق با مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی اتحادیه اروپا باشد که در 2018 ارائه می شود.

  شرکت بین المللی داده ها تخمین می زند که تا %80 از اطلاعات مشتری "آشغال" است. به این ترتیب، هر ساله میلیون ها پوند برای ذخیره سازی تلف می شود و فرصت های بی شماری از دست می رود چون اطلاعات پنهان شده در داده های بلا استفاده می تواند الهام بخش محصولات یا خدمات جدید در آینده باشد - یا حد اقل بینش مفیدی ارائه کند.

  برخی معتقدند که اطلاعات بلا استفاده یک نیروی منفی است و افزایش آن بی امان است.

  عدم درک و مدیریت آن با هزینه و خطر همراه است. با وجود این، با پیدا کردن و آشکارساختن این داده ها و تمامی محل هایی که پنهان می گردد، دستاوردهای آسانی حاصل می شود.

  انتظار می رود در 2017 شرکت های بیشتری به ارزش آن، و به همان اندازه خطراتش، و عدم چشم پوشی از آن پی ببرند.

 7. هزینه پنهان ذخیره سازی
 8. با توجه به احتمال افزایش هزینه فضای اجاره ای در 2017 و کم شدن مستمر هزینه ذخیره دیجیتالی، جای تعجب نیست که سال آینده احتمالا" شاهد روی آوردن شرکت های بیشتری به ذخیره دیجیتالی به جای ذخیره کاغذی در جهت صرفه جویی در فضا و پول باشیم.

  اما ذخیره سازی دیجیتالی بسیار مؤثر است به شرط این که به درستی مدیریت شود. برخلاف ذخیره کاغذی، ذخیره دیجیتال پیوسته روزآمد می شود و در نتیجه، اطلاعات هم باید همین طور باشد تا با نرم افزار جدید سازگار باقی بماند. اگر شرکت ها آماده نباشند یا منابع لازم برای مدیریت آن را نداشته باشند در آینده می تواند نشان دهد که پرهزینه است.

 9. مدیریت داده های جهانی
 10. خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به انگلستان فرصتی داده است که در آینده استاندارد بالفعلی در مدیریت اطلاعات و ذخیره داده ها شود چون که دیگر قوانین امریکا و اروپا اعمال نمی شود. به خاطر این نیاز، مراکز داده های بیشتری در انگلستان ساخته می شود. در واقع، طبق نقشه های موجود، تنها در انگلستان تقریبا" 250 مر کز داده ها وجود دارد - رقمی که احتمال دارد سال آینده افزایش یابد.

  سپر حفظ حریم خصوصی، مکانیسمی که توسط کمیسیون اروپا و ایالات متحده برای کمک به شرکت های هر دو سوی اقیانوس اطلس به منظور پیروی از مقررات اتحادیه اروپا برای حفاظت از اطلاعات طراحی شده، به ایجاد اعتماد کمک کرده است. اما با خروج انگلستان از آن، کشور شانس این را دارد که در آینده قوانین و مقررات حتی محکم تر و سالمتر خود را بسازد و امکان پیدا کند که به طور بالقوه رهبری جهانی در ذخیره سازی داده ها شود.منبع:www.information-age.com